Piątek 24 listopada 2017 Wydanie nr 3560

Nieunikniona kara - to chyba jedyne lekarstwo na bezmyślność rodziców

22.08.2008 / ebos/kgp Nieunikniona kara - to chyba jedyne lekarstwo na bezmyślność rodziców  

Mimo ciągłemu nagłaśnianiu tego typu przypadków, w dalszym ciągu bezmyślni rodzice zostawiają swoje pociechy w szczelnie zamkniętych samochodach.
Pozytywną tendencją jest to, że znajdują się ludzie, którzy szybko reagują i nie rzadko, swoim działaniem, nie dopuszczają do tragicznych finałów nieodpowiedzialności rodziców.
Może nieunikniona kara dla rodzica, za narażenie swego dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, zadziała prewencyjnie na innych równie "pomysłowych rodziców".

Dzisiaj dowiadujemy się o dwóch nieodpowiedzialnych matkach....

Brak wyobraźni matki mógł skończyć się tragicznie dla jej półtorarocznej córeczki. Dziecko pozostawione w zamkniętym samochodzie uratował ochroniarz na parkingu jednego z marketów. Policjanci z komendy miejskiej Policji w Rzeszowie wyjaśniają, dlaczego matka zamknęła dziecko w aucie i poszła na zakupy.

W środę, w południe pracownik ochrony jednego z rzeszowskich marketów podczas obchodu parkingu, zauważył w zaparkowanym oplu vectra dziecko. W zamkniętym pojeździe, w foteliku, przypięta pasami siedziała mała dziewczynka. Dziecko nie dawało oznak życia. 37-letni mężczyzna zareagował natychmiast. Wybił szybę w drzwiach samochodu, wyjął omdlałe dziecko i przeniósł do chłodnego pomieszczenia.

Wezwani na miejsce policjanci ustalili, że dziewczynkę zostawiła jej 29-letnia matka. Zaskoczona interwencją kobieta powiedziała, że pozostawiła córkę w samochodzie, bo spała. Sama poszła na zakupy i nie było jej tylko 20 minut. 1,5 roczna Oliwka trafiła do szpitala. Na szczęście jej stan się poprawił i dziecko mogło wrócić do domu.

Matka odpowie za narażenie swego dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Może grozić jej za to nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

W Białej Podlaskiej matka zamknęła w samochodzie swoją niepełnosprawną córkę.

Czujność przechodniów i szybka reakcja patrolujących ulice policjantów zapobiegła tragedii do której mogło dojść w Białej Podlaskiej. Funkcjonariusze z pozostawionego na parkingu zamkniętego samochodu wydostali dziecko, które przez godzinę siedziało w nagrzanym przez słońce aucie. Jak się okazało, niepełnosprawną dziewczynkę w pojeździe zostawiła matka, która sama poszła na zakupy.

Wczoraj ok. godz. 15.00 do dyżurnego komendy miejskiej w Białej Podlaskiej zadzwoniła zdenerwowana kobieta. Rozmówczyni powiadomiła policjantów, że na parkingu w okolicach przychodni na ul. Narutowicza w stojącym na słońcu samochodzie przebywa dziewczynka. Na zewnątrz temperatura sięgała 27 stopni C, a drzwi i okna w polonezie były zamknięte. Skierowani na miejsce policjanci zobaczyli, że dziecko było całe czerwone i z ledwością oddychało. Dziewczynka nie rozumiała co się z nią dzieje. Nie reagowała na prośby o otworzenie pojazdu.

Podjęto decyzję o wyłamaniu drzwi, które jednak same puściły po silnym szarpnięciu za klamkę. Niepełnosprawna dziewczynka została przeniesiona do pobliskiej przychodni, gdzie natychmiast zajął się nią personel medyczny. Jak twierdzili lekarze była to ostatnia chwila. Dalsze przebywanie w zamkniętym nagrzanym pojeździe mogło skończyć się dla niej tragicznie.

Policjanci ustalili, że 8- letnia dziewczynka była zamknięta w aucie przez ok. godzinę. W tym czasie matka razem z dorosłą córką robiła zakupy. Kobiety wróciły do dziecka ok. pół godziny po interwencji policjantów. W sumie nie było ich półtorej godziny. 43-letnia mieszkanka gm. Piszczac nie rozumiała niewłaściwości swojego postępowania. Twierdziła, że pojazd zaparkowała w miejscu bezpiecznym, przeznaczonym właśnie dla niepełnosprawnych.

W najbliższym czasie za dopuszczenie do przebywania córki w niebezpiecznych dla zdrowia okolicznościach 43- letnia mieszkanka gm. Piszczac może stanąć przed sądem. Policjanci sprawdzą również warunki w jakich przebywa i wychowuje się dziecko.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.