Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Odciski palców mogą ujawnić więcej

14.08.2008 / ebos/PAP - Nauka w Polsce Odciski palców mogą ujawnić więcej  

Dzięki nowej technologii analizy można będzie zbadać skład chemiczny odcisków palców - informuje "Science".

Metodę opracował zespół prof. Grahama Cooksa z Purdue University.

Jest na tyle czuła, że pozwala na ujawnienie obecnych w odcisku śladów materiałów wybuchowych, narkotyków czy innych podejrzanych substancji. Umożliwi również rozdzielenie (na podstawie składu chemicznego) nakładających się na siebie odcisków pozostawionych przez różne osoby, co jest trudne w przypadku zastosowania tradycyjnych metod optycznych.

Istotą nowej metody jest zastosowanie odpowiednio ulepszonej spektrometrii masowej, która opiera się na odmiennym zachowaniu elektrycznie naładowanych cząsteczek w polu magnetycznym i elektrycznym. Im są cięższe, tym mniej tor ich lotu zmienia się pod wpływem tych pól.

W przypadku nowej metody nie ma potrzeby umieszczania próbki w próżni, by zjonizować jej cząsteczki - wystarcza rozpylenie wody w obecności pola elektrycznego. Dopiero tak zjonizowaną próbkę umieszcza się w próżni i bada.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.