Czwartek 23 stycznia 2020 Wydanie nr 4350

Pedofil zidentyfikowany przez internautów przed sądem.

12.03.2008 / ebos/di Pedofil zidentyfikowany przez internautów przed sądem.  

Kanadyjski pedofil, którego Interpol szukał na całym świecie za pośrednictwem internetu, stanął przed tajlandzkim sądem. Postawiono mu zarzut molestowania dwóch chłopców i rozpowszechniania materiałów pornograficznych z ich udziałem.

W październiku zeszłego roku Interpol po raz pierwszy w historii opublikował w Sieci zdjęcia pedofila z prośbą o pomoc w ustaleniu jego tożsamości.

Na przechwyconych fotografiach twarz mężczyzny została zniekształcona za pomocą cyfrowego filtra (dzięki czemu poszukiwany zdobył przydomek "Pan Wir"), jednak niemieckim specjalistom udało się odtworzyć jego wizerunek, który następnie znalazł się na stronie internetowej Interpolu.

Na apel międzynarodowej policji odpowiedziało kilkuset internautów, co jeszcze w tym samym miesiącu pozwoliło na schwytanie mężczyzny na terytorium Tajlandii. Okazał się nim być 32-letni Christopher Neil, kanadyjski nauczyciel.

Dwóch chłopców z Tajlandii, którzy zgłosili się na policję po ujrzeniu pedofila w telewizji po jego aresztowaniu, zeznało wczoraj przed sądem, iż mężczyzna oferował im pieniądze (15-30 USD) w zamian za uprawianie z nim seksu oralnego.

Kanadyjczyk odrzuca wszelkie oskarżenia, jednakże prokuratura ma zamiar przedstawić jako dowód obciążający ok. 790 fotografii, na których widać Neila molestującego nieletnich chłopców z kilku krajów - on sam rozpowszechnił w Sieci ponad 200 z nich.

Jeśli tajlandzki sąd uzna go winnym stawianych mu zarzutów, grozi mu kara 20 lat pozbawienia wolności. To dopiero pierwszy z grożących mu procesów. Podobne zarzuty chcą mu postawić sądy m.in. w Korei Południowej, Kambodży i Wietnamie.
Źródło:TopNews, Canadian Press

Inne artykuły

Czerwone podeszwy butów Christian Louboutin mogą być znakiem towarowym

14.06.2018

Czerwone podeszwy w butach Christiana Louboutina spędzają sen z powiek nie tylko kobietom, ale też prawnikom. Dziś zatem krótka odpowiedź na krótkie pytanie: czy Christian Louboutin miał prawo wskazać czerwone podeszwy jako znak towarowy, czy też...

Nowe działania skarbówek ws. opodatkowania wykładowców - nieuzasadnione

28.05.2018

Nieuzasadnione są działania urzędów skarbowych, które chcą rozliczać uczelnie z tego, ile każdy z wykładowców wykonał w danym miesiącu pracy twórczej - uważa wiceminister nauki Piotr Müller. Resorty nauki i finansów w przyszłym tygodniu poszukają...

Do 5 lat za cofanie licznika i brak badań po wymianie licznika

14.01.2018

Kto zmienia wskazanie licznika przebiegu całkowitego pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Krótko i na temat: w serwisie Rządowego Centrum Legislacji pojawił...

Czy sąd ma swobodę oceny stopnia społecznej szkodliwości czynu?

26.03.2018

Ustawodawca nie pozostawił orzekania co do stopnia społecznej szkodliwości swobodnej ocenie sądu, skoro w art. 115 § 2 k.k. określił kwantyfikatory tej oceny. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu...

Nie taki sąd straszny

11.06.2018

W pobliżu sądu, w którym pracuję, znajduje się kilka szkół. Każdego dnia dziesiątki młodych ludzi przechodzi obok wielkiego, pięknego gmachu i pewnie mało kto zastanawia się, co jest za tymi drzwiami. Sądy większości ludziom znane są z...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.