Poniedziałek 20 listopada 2017 Wydanie nr 3556

Pięc miesięcy dobrej roboty - mocne uderzenie CBŚ w narkobiznes

01.07.2008 / ebos/kgp Pięc miesięcy dobrej roboty - mocne uderzenie CBŚ w narkobiznes  

Prawie 20 milionów złotych – tyle na działaniach Centralnego Biura Śledczego stracił biznes narkotykowy w Polsce w ciągu pięciu miesięcy tego roku.

Dziesiątki kilogramów przejętych środków odurzających to efekt konsekwentnej i czasami wielomiesięcznej pracy policjantów tego biura. Policjanci zlikwidowali 8 nielegalnych laboratoriów.
Między innymi 67 kilogramów amfetaminy, 113 tysięcy tabletek ekstazy, 40 kilogramów haszyszu, 58 kilogramów marihuany, 75 kilogramów heroiny i 2 kilogramy kokainy zabezpieczyli policjanci Centralnego Biura Śledczego zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku. Funkcjonariusze szacują, że wartość zabezpieczonych przez nich narkotyków sięga prawie 20 milionów złotych.

Odzyskanie takich ilości narkotyków to w głównej mierze efekt konsekwentnej i wielomiesięcznej pracy policjantów CBŚ, którzy zajmują się zwalczaniem narkobiznesu w Polsce. Coraz lepsze rozpoznanie w świecie przestępczym, skuteczne metody pracy operacyjnej, docieranie do hurtowników i wytwórców narkotyków przekładają się na dziesiątki przeprowadzonych w tym roku realizacji i w setki kilogramów zabezpieczonych środków odurzających, które nie trafią do szkół, dyskotek i na ulice. A to z kolei jest poważnym ciosem w światek narkotykowy, który odczują przestępcy zajmujący się tego rodzaju biznesem.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali 8 nielegalnych laboratoriów, w których produkowane były narkotyki. W trakcie tych realizacji policjanci zabezpieczyli między innymi półprodukty i sprzęt do ich produkcji. Na tym jednak nie poprzestali.

25 czerwca funkcjonariusze CBŚ zatrzymali 13 członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się handlem i przemytem narkotyków na dużą skalę. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie bandy w ciągu 6 lat zdołali wprowadzić na rynek około 70 kilogramów środków odurzających.

16 czerwca 11 podejrzanych trafiło do aresztu po akcji przeprowadzonej przez CBŚ. I w tym przypadku grupa zajmowała się obrotem narkotykami na dużą skalę. Liczyli na bezkarność swojego działania, nie spodziewali się uderzenia policjantów. Grupa miała na swoim koncie także uprowadzenia, rozboje i spalenie samochodu.

7 czerwca funkcjonariusze zlikwidowali plantację marihuany ukrytą w podziemnym silosie. W trakcie tej realizacji w ich ręce na gorącym uczynku wpadło dwóch handlarzy, którzy próbowali sprzedać 6 kilogramów narkotyków.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.