Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Poczta Polska na froncie wojny z terroryzmem

12.11.2008 / ebos/tvn24 Poczta Polska na froncie wojny z terroryzmem  

ABW montuje na pocztach specjalne skanery, dzięki którym zbiera informacje o adresatach i nadawcach, a nawet przeprowadza analizę grafologiczną pisma. Kontrowersyjna maszyna działa już w poznańskiej sortowni Poczty Polskiej - donosi "Dziennik".
W maju ogłoszono kolejny przetarg. Poczta chce za 250 mln zł kupić następne inteligentne maszyny.

Działanie systemu można opisać tak: ABW zdobywa informacje, kto do kogo śle listy i paczki, ile i jak często. Według cytowanych przez "Dziennik" ekspertów pomysł jest co najmniej kontrowersyjny – narusza prawa obywatelskie i jest niezgodny z konstytucją.

ABW będzie się tłumaczyć

– Dane umieszczone na kopercie są objęte tajemnicą korespondencji, a Poczta Polska jest instytucją zaufania publicznego – mówi gazecie Adam Bodnar, sekretarz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Pomysł nie podoba się też szefowi sejmowej komisji ds. służb specjalnych Jarosławowi Zielińskiemu. – Na takie działania operacyjne funkcjonariusze ABW powinni mieć zlecenie prokuratury i zgodę sądu – mówi „Dziennikowi”. Jak dodaje, szefowie ABW będą się więc musieli przed komisją tłumaczyć.

Jak zakup sprzętu tłumaczy Poczta? - Musimy być przygotowana do walki z zagrożeniami terrorystycznymi - tłumaczy "Dziennikowi" jej rzecznik Zbigniew Baranowski.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.