Środa 22 listopada 2017 Wydanie nr 3558

Policja-bilans września na drogach

12.10.2009 / ebos/kgp Policja-bilans września na drogach  

4005 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 387 osób, a 5019 zostało rannych – tak wygląda bilans bezpieczeństwa na polskich drogach we wrześniu tego roku.

Porównując te liczby z wrześniem 2008 r. można stwierdzić, że jest lepiej – spadły liczby wypadków, ofiar śmiertelnych, rannych i kolizji drogowych. Policjanci w tym okresie zatrzymali także 16 560 pijanych kierowców, czyli o 1581 więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Z danych zgromadzonych przez funkcjonariuszy Biura Ruchu Drogowego wynika, że we wrześniu tego roku na polskich drogach doszło do 4005 wypadków, w których śmierć poniosło 387 osób, a 5019 zostało rannych. Porównując te dane z wrześniem ubiegłego roku okazuje się, że stan bezpieczeństwa uległ polepszeniu. Policjanci odnotowali spadki we wszystkich głównych kategoriach: było o 263 wypadków mniej, o 71 mniej zabitych i o 385 mniej rannych. Spadła też liczba kolizji. W wrześniu 2008 roku policjanci odnotowali 33 277 kolizji, w tym samym okresie tego roku tych zdarzeń było 31 325, czyli mniej o 2042.

Stan ten można tłumaczyć tym, że coraz więcej kierowców bierze sobie do serca apele o ostrożną i bezpieczną jazdę. Istotnym czynnikiem poprawy bezpieczeństwa na drogach są też prowadzone akcje i kampanie społeczne kierowane do zmotoryzowanych. Policjanci w całej Polsce bardzo aktywne biorą udział w programach prewencyjnych, które ostrzegają użytkowników dróg o zagrożeniach i informują o skutkach agresywnej i szybkiej jazdy. W sierpniu ruszyła druga odsłona kampanii "Użyj wyobraźni", która jest kierowana do młodych kierowców. Z danych statystycznych wynika, że młodzi i niedoświadczeni kierowcy zabijają dziennie 3 osoby. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi i uwiadomienie ich, że samochód to nie zabawka, a w nieodpowiednich dłoniach może być śmiertelnym zagrożeniem.

Niestety wzrosła liczba osób kierujących pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. We wrześniu tego roku funkcjonariusze zatrzymali 16 560 kierowców jadących na "podwójnym gazie", to o 1581 więcej niż we wrześniu roku ubiegłego (2008 r. - 14979).

Wrzesień to miesiąc wyjątkowy także ze względu na powrót najmłodszych uczniów do szkoły. Policjanci w całej Polsce na początku tego miesiąca prowadzili akcję prewencyjną „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze ruchu drogowego częściej patrolowali okolice przedszkoli i szkół, zwracali uwagę, czy oznaczenia w ich pobliżu są prawidłowe i co najważniejsze – skupiali się na edukacji tych, którzy na drodze mają najmniej szans, na dzieciach. Wrzesień to także rozmowy z rodzicami i uświadamianie im niebezpieczeństw jakie mogą napotkać ich pociech w drodze do szkoły. Każdy opiekun powinien pamiętać, aby jego pociecha nosiła elementy odblaskowe, dzięki którym będzie lepiej widoczna na drodze. Jest to bardzo ważne, szczególnie teraz, kiedy zmierzch zapada coraz wcześniej i kiedy mamy do czynienia z coraz bardziej zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.