Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Policja - Uruchamiamy system szybkiego reagowania

04.07.2008 / ebos/kgp Policja - Uruchamiamy system szybkiego reagowania  

Lubuscy policjanci uruchamiają dziś pierwszą w Polsce sieć radiową łączącą ze sobą wszystkie służby ratownicze. Twórcami projektu są policjanci i pracownicy wydziału łączności i informatyki komendy wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Wdrożenie tej sieci ma maksymalnie uprościć przekazywanie informacji i skrócić czas reakcji na zagrożenia wywołane klęskami żywiołowymi, atakami terrorystycznymi lub katastrofami.
Dzisiaj w sali konferencyjnej hotelu Mieszko w Gorzowie Wlkp. odbędzie się oficjalne uruchomienie policyjnej sieci radiowej łączącej ze sobą wszystkie służby ratownicze. Dzięki temu w krótkim czasie z jednego stanowiska dowodzenia będzie można łączyć się z Centrum Zarządzania Kryzysowego, Strażą Graniczną, Wojskiem Polskim, pogotowiem czy powiatowymi stanowiskami zarządzania kryzysowego województwa lubuskiego.

Twórcy nowatorskiego projektu, policjanci i pracownicy wydziału łączności i informatyki komendy wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. zaprezentują, w jaki sposób doszło do realizacji projektu oraz przedstawią sposób działania pierwszej takiej sieci radiowej w Polsce.

Prace nad nowym systemem teleinformatycznym rozpoczęto w 2005 roku. Od tego czasu wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i obywateli w województwie lubuskim wyposażone zostały w nowoczesne stanowiska pracy pozwalające w jednej chwili łączyć się z dowolną jednostką ratowniczą. Pozwala to na wymianę informacji między kilkoma instytucjami jednocześnie. Inne zaangażowane w pomoc mogą być na tzw. nasłuchu i włączać się w dowolnym momencie. Skróci to czas reakcji na zagrożenia wywołane klęskami żywiołowymi, atakami terrorystycznymi lub katastrofami. Ponadto jest możliwe połączenie się bezpośrednio z policją niemiecką, tzw. „Wirtualny posterunek transgraniczny”, co pozwoli zwalczać przestępczość transgraniczną.

Maksymalne uproszczenie przekazywania informacji polega między innymi na wykorzystaniu nowoczesnych, ciekłokrystalicznych monitorów dotykowych, dzięki którym za dotknięciem odpowiedniego pola można nawiązać łączność z najodleglejszymi jednostkami ratowniczymi w województwie lubuskim.

Budowa systemu kosztowała 7,5 mln zł. 75% kosztów pokryły środki Inicjatywy Wspólnotowej Interreg IIIA. Pozostałe 25% zostało przyznane z KGP. Działanie systemu testowane jest już od trzech miesięcy. Jest on całkowicie bezpieczny, gdyż dostęp do poszczególnych elementów sieci zależy od poziomu uprawnień osoby obsługującej, a informacje przekazywane są również stałymi łączami. Sieć działa przy wykorzystaniu częstotliwości zarządzania kryzysowego.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.