Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

Policja zlikwidowała grupę fałszerzy banknotów

16.05.2009 / ebos.pl/policja.pl Policja zlikwidowała grupę fałszerzy banknotów  

Policjanci z Rzeszowa rozpracowali trzyosobową grupę fałszerską, produkującą fałszywe banknoty. Policja przechwyciła 67 "fałszywek" gotowych do wprowadzenia do obrotu. Były one trudne do odróżnienia od oryginałów, eksperci policyjni zidentyfikowali na nich ślady palców podejrzanych. Policjanci z Rzeszowa przejęli kilkanaście spraw o wprowadzanie fałszywych "dwusetek" z jednostek z całego kraju. Podejrzanym grożą kary nawet 25 lat więzienia.


Piotr T. pojawi się w Kolbuszowej w ubiegłym roku. Wszedł do kwiaciarni i kupił bukiet. Zapłacił banknotem 200-złotowym. Kobieta, która sprzedała kwiaty, nabrała podejrzeń, obracając w dłoniach dwusetkę. Wybiegła za klientem, ale nie zdołała go zatrzymać. Nieznajomy wsiadł do peugeota i odjechał. Sprzedawczyni powiadomiła Policję.

Kilkanaście minut później jeden z policyjnych patroli zatrzymał peugeota na lokalnej drodze. Kierowca, na widok policyjnego wozu, wyrzucił z auta paczkę. Było w niej 67 nowych dwustuzłotowych banknotów.

To był początek śledztwa, które zakończyli policjanci wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Sprawa niebawem trafi do sądu w Białymstoku, ponieważ Piotr T. i dwaj kolejni podejrzani pochodzą stamtąd.

Policjanci ustalili, że Piotr T. jest ostatnim ogniwem w łańcuchu osób zajmujących się fałszowaniem i wprowadzaniem do obiegu sfałszowanych polskich banknotów. Jego zadaniem było zapłacić falsyfikatem, czyli puścić go w obieg sfałszowany banknot. Podrobione pieniądze dawał mu były chłopak jego siostry, 24-letni student z Białegostoku. On z kolei dostawał fałszywe dwusetki od swego kolegi, 25-letniego Romana W.

To właśnie Roman W. wymyślił proceder, on fałszował banknoty, on czerpał zyski i opłacał kolegów. Produkował polskie pieniądze, używając komputera, skanera i drukarki.

Policjanci ustalili, że tylko w ub. roku trzej podejrzani wyprodukowali 200 banknotów o nominale 200 złotych. Pierwszą i drugą partię (było w niej 100 banknotów 200-złotowych) Piotr T. "upłynnił" na Warmii, Mazurach i Pomorzu w styczniu i lutym.

Kiedy pojawił się w Kolbuszowej, miał 100 fałszywek. Peugeotem wyruszył z Białegostoku, fałszywymi banknotami zaczął płacić na Lubelszczyźnie, potem pojawił się Tarnobrzegu, Stalowej Woli, wreszcie w Kolbuszowej. Tu po raz ostatni zapłacił falsyfikatem. Kobieta w kwiaciarni zorientowała się, że klient uregulował należność fałszywym banknotem.

Policja ustaliła, że Roman W. od każdego wprowadzonego w obieg banknotu dostawał 80 złotych. Tyle przekazywał mu Piotr T. poprzez Adriana G. Zakupy robił w małych sklepach, a najczęściej w kwiaciarniach. Wybierał takie, w których nie było testerów. Według opinii biegłych, fałszywki były trudne do odróżnienia od oryginałów. Eksperci kryminalistyki z KWP w Rzeszowie zidentyfikowali na nich ślady palców podejrzanych.

Policjanci z Rzeszowa przejęli kilkanaście spraw o wprowadzanie fałszywych dwusetek z jednostek na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie. Połączyła je osoba Piotra T.

Roman W., pracownik firmy ogrodniczej, Adrian G., przedstawiciel handlowy i Piotr T., ochroniarz w sklepie, czekają na rozprawę. Byli tymczasowo aresztowani. Grożą im wysokie kary - Romanowi W. do 25 lat, pozostałym do 10 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Rzeszowie)

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.