Niedziela 19 listopada 2017 Wydanie nr 3555

Policjanci dostaną nowe Walthery

24.04.2008 / ebos/kgp Policjanci dostaną nowe Walthery  

23 kwietnia w komendzie głównej Policji, w obecności nadinsp. Henryka Tusińskiego zastępcy komendanta głównego, podpisano umowę na dostawę ponad 25 tys. pistoletów Walther P–99 dla Policji i Straży Granicznej. Tym samym zakończony został kolejny etap wymiany broni w Policji. Pierwsze pistolety trafią do policjantów już maju br.
W przetargu uruchomionym w październiku ubiegłego roku konkurowały ze sobą największe firmy zbrojeniowe. Komisja przetargowa zdecydowała, że najkorzystniejszą ofertę złożyła Grupa Bumar / fabryka broni "Łucznik" z Radomia, oferująca Walthery P- 99. Wartość oferty to ponad 25,5 mln zł. Około 22 tys., z ponad 25 tys., zakupionych Waltherów trafi do policjantów, pozostała broń zasili straż graniczną.

Zakup broni sfinalizowany dzisiejszym podpisaniem umowy, to kolejny z przetargów na broń przeprowadzonych w ramach ustawy o modernizacji Policji. W zeszłym roku policjanci otrzymali prawie 4 800 nowoczesnych pistoletów Glock 19. Trafiły one do policjantów z tzw. "pierwszej linii", czyli ze służb patrolowych i kryminalnych. Tak tez będzie i z nowymi Waltherami.

- W tej chwili około 45% policjantów dysponuje nowoczesną bronią, po zrealizowaniu tej umowy będzie ją miało 67% funkcjonariuszy. Pierwsze Walthery P–99 trafią do jednostek już w maju – zapewnia podinsp. Tomasz Kowalczyk dyrektor biura logistyki KGP. - Wymiana przestarzałego uzbrojenia odbywa się systematycznie. Sytuacja będzie zadowalająca, w momencie osiągnięcia 80% nasycenia nowoczesną bronią w jednostkach. Wówczas policjanci pracujący w patrolach i służbach kryminalnych będą dysponowali nowoczesną bronią – dodaje podinsp. Tomasz Kowalczyk.

Podczas dzisiejszego podpisania umowy finalizującej zakup broni obecni byli przedstawiciele straży granicznej: płk Roman Pawliczak główny księgowy komendy głównej SG, mjr Jacek Janusz zastępca biura techniki i zaopatrzenia komendy głównej SG. Policję reprezentowali: nadinsp. Henryk Tusiński zastępca komendanta głównego Policji, podinsp. Tomasz Kowalczyk dyrektor biura logistyki KGP oraz insp. Włodzimierz Kalinowski zastępca dyrektora biura logistyki KGP. Ze strony firmy, która wygrała przetarg na broń, umowę podpisali: Edward Nowak prezes zarządu Bumar sp. z o.o., Alicja Indrian dyrektor ekonomiczno-finansowy Bumaru oraz Tomasz Nita prezes zarządu fabryki broni "Łucznik" w Radomiu.

Uczestnicy spotkania, po oficjalnym podpisaniu umowy, rozmawiali o kwestiach wykorzystania technologii i nowoczesnej broni w służbach oraz o przyszłości współpracy.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.