Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Policjanci dostaną nowe Walthery

24.04.2008 / ebos/kgp Policjanci dostaną nowe Walthery  

23 kwietnia w komendzie głównej Policji, w obecności nadinsp. Henryka Tusińskiego zastępcy komendanta głównego, podpisano umowę na dostawę ponad 25 tys. pistoletów Walther P–99 dla Policji i Straży Granicznej. Tym samym zakończony został kolejny etap wymiany broni w Policji. Pierwsze pistolety trafią do policjantów już maju br.
W przetargu uruchomionym w październiku ubiegłego roku konkurowały ze sobą największe firmy zbrojeniowe. Komisja przetargowa zdecydowała, że najkorzystniejszą ofertę złożyła Grupa Bumar / fabryka broni "Łucznik" z Radomia, oferująca Walthery P- 99. Wartość oferty to ponad 25,5 mln zł. Około 22 tys., z ponad 25 tys., zakupionych Waltherów trafi do policjantów, pozostała broń zasili straż graniczną.

Zakup broni sfinalizowany dzisiejszym podpisaniem umowy, to kolejny z przetargów na broń przeprowadzonych w ramach ustawy o modernizacji Policji. W zeszłym roku policjanci otrzymali prawie 4 800 nowoczesnych pistoletów Glock 19. Trafiły one do policjantów z tzw. "pierwszej linii", czyli ze służb patrolowych i kryminalnych. Tak tez będzie i z nowymi Waltherami.

- W tej chwili około 45% policjantów dysponuje nowoczesną bronią, po zrealizowaniu tej umowy będzie ją miało 67% funkcjonariuszy. Pierwsze Walthery P–99 trafią do jednostek już w maju – zapewnia podinsp. Tomasz Kowalczyk dyrektor biura logistyki KGP. - Wymiana przestarzałego uzbrojenia odbywa się systematycznie. Sytuacja będzie zadowalająca, w momencie osiągnięcia 80% nasycenia nowoczesną bronią w jednostkach. Wówczas policjanci pracujący w patrolach i służbach kryminalnych będą dysponowali nowoczesną bronią – dodaje podinsp. Tomasz Kowalczyk.

Podczas dzisiejszego podpisania umowy finalizującej zakup broni obecni byli przedstawiciele straży granicznej: płk Roman Pawliczak główny księgowy komendy głównej SG, mjr Jacek Janusz zastępca biura techniki i zaopatrzenia komendy głównej SG. Policję reprezentowali: nadinsp. Henryk Tusiński zastępca komendanta głównego Policji, podinsp. Tomasz Kowalczyk dyrektor biura logistyki KGP oraz insp. Włodzimierz Kalinowski zastępca dyrektora biura logistyki KGP. Ze strony firmy, która wygrała przetarg na broń, umowę podpisali: Edward Nowak prezes zarządu Bumar sp. z o.o., Alicja Indrian dyrektor ekonomiczno-finansowy Bumaru oraz Tomasz Nita prezes zarządu fabryki broni "Łucznik" w Radomiu.

Uczestnicy spotkania, po oficjalnym podpisaniu umowy, rozmawiali o kwestiach wykorzystania technologii i nowoczesnej broni w służbach oraz o przyszłości współpracy.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.