Środa 22 listopada 2017 Wydanie nr 3558

Policjanci ustalili źródło "prapremiery" nowej płyty rockowego zespołu

06.10.2009 / ebos/kgp Policjanci ustalili źródło  

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie ustalili źródło "wycieku" nowego albumu znanej grupy rockowej. Nagranie pojawiło się w Internecie niemal dwa tygodnie przed premierą. Kilka dni po premierze odpowiedzialny za "wyciek" był już zatrzymany. W sumie policjanci zatrzymali cztery osoby, w tym trzech pracowników firmy tłoczącej płytę. To właśnie jeden z nich wyniósł nagranie i je skopiował. Inny z pracowników przekazał płytę koledze, który umieścił ją w sieci.

Pierwszy sygnał o "wycieku" najnowszej płyty znanej polskiej grupy rockowej do Internetu pojawił się 16 września, a więc na blisko dwa tygodnie przed jej premierą. Komenda Główna Policji przekazała policjantom z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie wstępne informacje o tym, że to jeden z mieszkańców Podkarpacia jako pierwszy umieścił płytę w sieci.

Policjanci specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości internetowej sprawdzili adres IP i dotarli do 18-letniego mieszkańca Rzeszowa. Po dokładnych sprawdzeniach okazało się, że młody człowiek pobrał płytę już umieszczoną w sieci, po czym 15 września umieścił ją na kolejnym serwerze internetowym. Nie był więc źródłem "wycieku" płyty. Policjanci nadal poszukiwali odpowiedzi na pytanie, kto jako pierwszy umieścił plik w Internecie i skąd miał nagranie albumu. Funkcjonariusze sprawdzali zasoby Internetu (wpisy na forach, grupach dyskusyjnych) szukając pierwszego umieszczonego linku.

Praca policjantów wspieranych przez prokuratora przyniosła efekty. Ustalono, że płyta pojawiła się w sieci 14 września. Tym razem trop prowadził do województwa małopolskiego. W środę, 30 września zatrzymano 25-letniego mieszkańca Małopolski. Mężczyzna przyznał się do umieszczenia pliku w sieci. Policjanci ustalili, że 25-latek jest pracownikiem tłoczni płyt, współpracującej z wydawcą zespołu. Jednak to nie on był źródłem "wycieku".

Policjanci ustalili jednak skąd płyta trafiła do 25-latka. Jak się okazało, bezpośrednim źródłem "wycieku" albumu byli dwaj pracownicy firmy tłoczącej płytę. Jeden z nich wyniósł płytę z nagraniem ze strefy ograniczonego dostępu, w której wytłoczone na początku września egzemplarze były przechowywane, a następnie skopiowali ją z drugim pracownikiem i wynieśli na zewnątrz.

Postępowanie w tej sprawie nadzorowała Prokuratura Rejonowa dla Miasta Rzeszów. Przy realizacji policjanci współpracowali też ze Związkiem Producentów Audio-Video.

W sumie, podczas wyjaśniania tej sprawy funkcjonariusze zatrzymali czterech mężczyzn. Wszyscy przyznali się do stawianych zarzutów i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. 18-letni mieszkaniec Rzeszowa oraz 25-letni mieszkaniec Małopolski odpowiedzą za nielegalne rozpowszechnianie w sieci nagrania nowej płyty zespołu. Grozi im za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. 32-letni Marcin W. i 34-letni Tomasz W., którzy skopiowali i wynieśli płytę na zewnątrz odpowiedzą za naruszenie praw autorskich (art. 115 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w związku z art. 16, pkt. 4, który mówi, że "autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub pozbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności"). Mężczyznom grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.