Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

Policjanci z napędem 4x4

16.11.2008 / ebos/kgp Policjanci z napędem 4x4  

Policjanci z województwa podlaskiego pod okiem światowej klasy instruktorów jazdy terenowej ćwiczyli techniki pokonywania trudnego terenu, prawidłowe wykorzystanie wyciągarki oraz obsługę samochodów terenowych. Policjanci wykorzystują w swojej pracy 45 takich aut. Szkolenie zbiegło się w czasie z przekazaniem KMP w Białymstoku 12 nowych radiowozów, w tym trzech terenowych.

Policjanci z Podlasia, którzy na co dzień jeżdżą służbowymi samochodami terenowymi szkolili swe umiejętności z zakresu jazdy terenowej na żwirowisku w Ogrodniczkach. Funkcjonariuszy szkolili światowej klasy zawodowcy jazdy terenowej Jarosław Kazberuk i Rafał Marton. Pierwszy z nich to świetny kierowca i pilot rajdowy, trzykrotny uczestnik Rajdu Dakar oraz wielu innych imprez terenowych. Drugi to najbardziej doświadczony polski pilot w Rajdzie Dakar. Brał w nim udział czterokrotnie.

Zanim mundurowi zasiedli za kierownicami aut przeszli szkolenie teoretyczne. Omówiono na nim budowę, obsługę i zasady działania pojazdów terenowych, którymi dysponuje Policja. Instruktorzy zwrócili także uwagę na pozycję za kierownicą, która jest bardzo ważna nie tylko w aucie terenowym. W trakcie praktycznej części szkolenia policjanci trenowali techniki jazdy podczas pokonywania trudnego terenu. Ćwiczyli przejazdy przez naturalne przeszkody takie jak grząski piach, trawersy, ostre zjazdy i podjazdy oraz skuteczne i bezpieczne wykorzystanie wyciągarki samochodowej. Równie ważną umiejętnością była ocena możliwości pokonania przeszkody przez dany model auta.

Szkolenia takie są bardzo potrzebne, gdyż coraz więcej aut terenowych znajduje zastosowanie w Policji. Doskonalenie jazdy zbiegło się w czasie z przekazaniem Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku 12 nowych radiowozów, a wśród nich trzech terenowych, a także specjalistycznego profesjonalnie wyposażonego pojazdu służącego technikom kryminalistyki. Codzienną pracę policjantów wspomoże również kilkadziesiąt nowych komputerów, kamer, aparatów cyfrowych oraz wyposażenie indywidualne funkcjonariuszy. Nowy sprzęt będzie wspomagać policjantów w ich służbie dzięki wsparciu i pomocy instytucji samorządowych.
Nowe pojazdy oraz zdobyte przez policjantów podczas szkolenia doświadczenia i umiejętności pozwolą na jeszcze skuteczniejsze i bardziej efektywne wykorzystanie terenowych radiowozów. Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli sprawniej i jeszcze szybciej dotrzeć do osób potrzebujących pomocy w trudnym terenie, gdyż region ten jak wiadomo jest bardzo zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu.
Szkolenia funkcjonariuszy z zakresu jazdy samochodami w trudnych warunkach będą kontynuowane w przyszłości.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.