Niedziela 21 stycznia 2018 Wydanie nr 3618

Polscy policjanci w Afganistanie

25.06.2008 / ebos/kgp Polscy policjanci w Afganistanie  

Trzech polskich policjantów służy w misji w Afganistanie. Z jednym z nich spotkał się komendant główny Policji nadinsp. Andrzej Matejuk i jego zastępcy. Rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa i potrzeb policjantów w tej trudnej służbie. Generał Matejuk pytał również o zadania wykonywanie przez funkcjonariuszy.

W afgańskiej misji służy trzech Polaków. Pierwszy z policjantów wyjechał do Kabulu w styczniu. Drugi dołączył w lutym, a trzeci - niespełna miesiąc później. Wszyscy są doświadczonymi policjantami w wieloletnim stażem i doświadczeniem zdobytym podczas misji pokojowych na Bałkanach.

Komendant główny Policji nadinsp. Andrzej Matejuk z zastępcami spotkał się wczoraj z podinsp. Ludwikiem Maćkowiakiem, który jako pierwszy wyjechał do Kabulu. Panowie rozmawiali o sytuacji w Afganistanie, problemach i potrzebach polskich policjantów. To bowiem jedna z najtrudniejszych misji polskich funkcjonariuszy. W Afganistanie nie ma dnia bez wybuchu miny-pułapki czy zajść w większych miastach.

Zadaniem naszych funkcjonariuszy jest przede wszystkim szkolenie afgańskich policjantów.

Misja Unii Europejskiej w Afganistanie

Policyjna Misja Unii Europejskiej w Afganistanie (EUPOL AFGHANISTAN) została ustanowiona na mocy decyzji Rady UE Nr 2007/369/CFSP z 30 maja 2007 roku z zadaniem współudziału w ustanowieniu odpowiednich i efektywnych warunków do utworzenia Policji Afganistanu wypełniającej swoje zadania zgodnie z międzynarodowymi standardami. Zadania misji w szczególności koncentrują się na monitorowaniu, doradztwie, mentoringu i szkoleniu afgańskiej Policji.
Misja EUPOL AFGHANISTAN , wypełniając swój mandat, ściśle współpracuje z GPPO (German Police Project Office) i innymi międzynarodowymi akcjami podejmowanymi na rzecz rozwoju afgańskiej Policji. Celem Misji jest połączenie indywidualnych działań poszczególnych państw pod patronatem UE na terytorium całego Afganistanu.
Misja w Afganistanie została wstępnie utworzona na okres 3 lat.

Planuje się, iż 1 kwietnia 2008 r. w Afganistanie będzie pełniło służbę 160 policjantów z UE oraz kilku państw stowarzyszonych (Kanada, Nowa Zelandia, Norwegia) oraz 40 cywilnych ekspertów.

Inne artykuły

Umrzeć w więzieniu

04.01.2018

Dożywotnie pozbawienie wolności jest karą szczególną, orzekaną m.in. za najbardziej brutalne odebranie życia. W populacji więźniów odbywających takie wyroki można wyróżnić specyficzne grupy. Są to młodociani, skazani na dożywocie mimo swojego...

Deportowanym do Polski karę przeliczamy od nowa

03.01.2018

W jednostkach penitencjarnych przebywa 836* osadzonych deportowanych z innych krajów. Zgodnie z przepisami o transferach osób skazanych obowiązującymi od 5 grudnia 2016 r., do naszych więzień przyjeżdżają Polacy, odbywający karę pozbawienia...

Do 5 lat za cofanie licznika i brak badań po wymianie licznika

14.01.2018

Kto zmienia wskazanie licznika przebiegu całkowitego pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Krótko i na temat: w serwisie Rządowego Centrum Legislacji pojawił...

Obowiązkowy kask na nartach i snowboardzie

27.12.2017

Jeśli Mikołaj przyniósł narty lub deskę, warto, by skoczył szybko po kask, ponieważ dzieci i młodzież do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek stosowania kasku na stoku narciarskim i snowboardzie — zaś niedopilnowanie tej powinności przez...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.