Czwartek 20 lipca 2017 Wydanie nr 3433

Polscy policjanci w Afganistanie

25.06.2008 / ebos/kgp Polscy policjanci w Afganistanie  

Trzech polskich policjantów służy w misji w Afganistanie. Z jednym z nich spotkał się komendant główny Policji nadinsp. Andrzej Matejuk i jego zastępcy. Rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa i potrzeb policjantów w tej trudnej służbie. Generał Matejuk pytał również o zadania wykonywanie przez funkcjonariuszy.

W afgańskiej misji służy trzech Polaków. Pierwszy z policjantów wyjechał do Kabulu w styczniu. Drugi dołączył w lutym, a trzeci - niespełna miesiąc później. Wszyscy są doświadczonymi policjantami w wieloletnim stażem i doświadczeniem zdobytym podczas misji pokojowych na Bałkanach.

Komendant główny Policji nadinsp. Andrzej Matejuk z zastępcami spotkał się wczoraj z podinsp. Ludwikiem Maćkowiakiem, który jako pierwszy wyjechał do Kabulu. Panowie rozmawiali o sytuacji w Afganistanie, problemach i potrzebach polskich policjantów. To bowiem jedna z najtrudniejszych misji polskich funkcjonariuszy. W Afganistanie nie ma dnia bez wybuchu miny-pułapki czy zajść w większych miastach.

Zadaniem naszych funkcjonariuszy jest przede wszystkim szkolenie afgańskich policjantów.

Misja Unii Europejskiej w Afganistanie

Policyjna Misja Unii Europejskiej w Afganistanie (EUPOL AFGHANISTAN) została ustanowiona na mocy decyzji Rady UE Nr 2007/369/CFSP z 30 maja 2007 roku z zadaniem współudziału w ustanowieniu odpowiednich i efektywnych warunków do utworzenia Policji Afganistanu wypełniającej swoje zadania zgodnie z międzynarodowymi standardami. Zadania misji w szczególności koncentrują się na monitorowaniu, doradztwie, mentoringu i szkoleniu afgańskiej Policji.
Misja EUPOL AFGHANISTAN , wypełniając swój mandat, ściśle współpracuje z GPPO (German Police Project Office) i innymi międzynarodowymi akcjami podejmowanymi na rzecz rozwoju afgańskiej Policji. Celem Misji jest połączenie indywidualnych działań poszczególnych państw pod patronatem UE na terytorium całego Afganistanu.
Misja w Afganistanie została wstępnie utworzona na okres 3 lat.

Planuje się, iż 1 kwietnia 2008 r. w Afganistanie będzie pełniło służbę 160 policjantów z UE oraz kilku państw stowarzyszonych (Kanada, Nowa Zelandia, Norwegia) oraz 40 cywilnych ekspertów.

Inne artykuły

Bezpłatna terapia dla ofiar wypadków komunikacyjnych

07.07.2017

Uczestnicy oraz świadkowie wypadków komunikacyjnych, a także osoby, które straciły w takim wypadku bliskich mają szansę na bezpłatną psychoterapię u specjalistów z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. To trzecia edycja programu TRAKT...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Finał jazzsocjalizacji

14.07.2017

Wyjątkowym koncertem podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Więziennej, znany pianista jazzowy, Leszek Możdżer, podsumował dotychczasową współpracę z gdańską Służbą Więzienną. Projekt współpracy gdańskiej Służby Więziennej z Leszkiem...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.