Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Ponad 1/3 Polaków przyznaje, że doświadczyło przemocy w rodzinie

25.08.2008 / ebos/PAP - Nauka w Polsce Ponad 1/3 Polaków przyznaje, że doświadczyło przemocy w rodzinie  

36 proc. Polaków przyznaje, że doświadczyło przemocy; najczęściej była to przemoc psychiczna i fizyczna - wynika ze sprawozdania realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w roku 2007. Spośród 36 proc. Polaków, którzy doświadczyli takiej przemocy, aż 30 proc. doświadczyło jej więcej niż raz, a 11 proc. - wielokrotnie. Przemoc psychiczna, której doznało 31 proc., częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, mieszkańców miast i osób w złej sytuacji materialnej.

Do zamieszkiwania w gospodarstwie domowym, w którym dochodziło do przemocy, częściej przyznawali się mieszkańcy województwa lubuskiego, małopolskiego, podlaskiego, śląskiego i województw północnych (zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko- mazurskiego); natomiast rzadziej - województwa podkarpackiego, wielkopolskiego i opolskiego.

Do stosowania przemocy w stosunku do swojej rodziny częściej przyznają się mężczyźni (24 proc.) niż kobiety (15 proc.), mieszkańcy miast i osoby z wykształceniem wyższym. Wiek nie ma tutaj istotnego znaczenia. Często ofiarą przemocy padają dzieci (14 proc. respondentów żyje w gospodarstwie domowym, gdzie ofiarą przemocy było dziecko).

Nieporozumienie rodzinne jest także jednym z najczęstszych motywów zabójstwa lub usiłowania zabójstwa - w roku 2007 było ich 262; z tego w 109 przypadkach to usiłowania zabójstwa, a w 12 - podżeganie do zabójstwa, a 141 - zabójstwa.

Z pomocy w gminnych punktach konsultacyjnych, ośrodkach interwencji kryzysowej i ośrodkach wsparcia skorzystało ponad 100 tys. ofiar przemocy; ponad 80 tysięcy - z takich instytucji prowadzonych przez powiaty.

Z jednego ośrodka prowadzonego przez gminy skorzystało w 2007 r. w całej Polsce średnio 40 osób - najwięcej w województwie śląskim (133 osoby na 1 ośrodek) a najmniej w podkarpackim (2 osoby na 1 ośrodek).

Powiaty prowadziły domy dla kobiet w ciąży i matek z małoletnimi dziećmi; w 2007 roku z 15 domów skorzystało 516 osób (było 331 miejsc). Z każdego domu skorzystało średnio ok. 34 osób. Najwięcej w województwie łódzkim - 149 osób oraz wielkopolskim - 99 osób.

W wyniku przeprowadzonych interwencji domowych dotyczących przemocy w rodzinie policjanci zatrzymali ponad 36 tys. sprawców przemocy. W ramach realizacji programu "Niebieska Karta" policjanci przeprowadzili ponad 80 tys. interwencji domowych; w ich trakcie ustalono, że ofiarami przemocy było ponad 130 tys. osób. Sposób reagowania policji i sporządzania dokumentacji w interwencjach, dotyczących przemocy domowej, określa zarządzenie Komendanta Głównego Policji "Niebieskie Karty".

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.