Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

Pozwy zbiorowe - łatwiej o odszkodowanie

15.06.2008 / ebos/interia/polska Pozwy zbiorowe - łatwiej o odszkodowanie  

"Polska" dotarła do projektu specjalnej ustawy, która zrewolucjonizuje procesy cywilne. Wzorem USA Polacy będą mogli składać pozwy zbiorowe w sprawach cywilnych. Dzięki temu łatwiej wydobędziemy wysokie odszkodowanie od koncernów czy Skarbu Państwa.

Dlaczego? Bo nie będziemy występować do sądu w pojedynkę, tylko w przynajmniej 10-osobowych grupach poszkodowanych.

Takiej grupie łatwiej wywalczyć większe pieniądze i nakłonić przeciwnika do ugody. Co ważne, projekt nie zakłada ograniczeń spraw, o jakie możemy się sądzić.

Jest tylko jeden warunek: cała grupa musi składać się z ofiar tego samego zdarzenia - na przykład zatrucia w tej samej restauracji czy wskutek używania tego samego leku.

Ale zbiorowo będą też mogli się sądzić klienci tego samego banku, niezadowoleni z prowizji za usługi, czy mieszkańcy jednego miasta narzekający na ceny wody. Nie wiadomo jeszcze, czy nową sądową broń będą mogli wykorzystać pracownicy przeciwko swoim szefom.

Z tej możliwości trudno będzie skorzystać osobom domagającym się zwrotu nieruchomości, bo tu każda sprawa czymś się różni od drugiej. Więc pozwy np. wypędzonych po wojnie Niemców - nawet jeśli takie się pojawią - sądy raczej odrzucą.

- To są na razie wstępne założenia ustawy - mówi "Polsce" wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona. Podkreśla jednak, że projekt jest bardzo "cenną inicjatywą" i ministerstwo będzie go forsować. Rząd przyjmie go być może już w październiku.

Grupowe procesy od lat sprawdzają się w USA (nasze będą się trochę od nich różnić). Koncerny płacą tam ofiarom wadliwych produktów nawet miliardy dolarów odszkodowania. W trochę innej formie stosuje je również część krajów Unii Europejskiej, np.

Francja i Wielka Brytania - głównie do spraw konsumenckich. Ale są już pomysły, by pozwy zbiorowe wprowadzić na terenie całej Unii.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.