Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

"Pozytywna pedofilia" nie istnieje!

17.12.2008 / kidprotect.pl / ebos.pl  

Wprowadzenie do Kodeksu karnego nowego typu przestępstwa, jakim będzie propagowanie tzw. pozytywnej pedofilii, przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego zaproponowany przez Lewicę, którym w środę zajął się Sejm.

Posłowie debatują także nad rządowym projektem zmian w Kodeksie karnym, który przewiduje zaostrzenie kar dla pedofilów oraz poddawanie ich psychoterapii i farmakoterapii.

- Nie ma czegoś takiego jak pozytywna pedofilia. Nie można nikogo pozytywnie skrzywdzić - mówiła Izabela Jaruga-Nowacka (Lewica), uzasadniając projekt autorstwa jej klubu.

Wyjaśniła, że z promowaniem “dobrej pedofilii” wiąże się grooming, czyli nawiązywanie przez dorosłego kontaktu z dzieckiem w celu wykorzystania seksualnego.

Jak podkreśliła, z problemem tym boryka się wiele krajów. Obowiązek ochrony przed groomingiem wprowadza konwencja z Lanzarote o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem, którą Polska podpisała, a obecnie przygotowuje się do ratyfikowania jej. Dlatego trzeba karać za sam zamiar skrzywdzenia dziecka.

- Na początku bardzo wielu pedofilów z premedytacją nawiązuje kontakt z dzieckiem i próbuje zyskać jego zaufanie. Od kilku lat promowana jest tzw. pozytywna pedofilia - zaznaczyła.

Jak dodała, zdaniem osób propagujących to zjawisko, “dobry pedofil” wykazuje więcej troski niż rodzice, tworzy więź z dzieckiem, sprawia, że jest zadowolone, zaspokaja jego potrzeby. “Takich pedofilów, którzy nagabują dzieci, nie ma możliwości zatrzymać, bo nie ma podstaw” - mówiła Jaruga-Nowacka.

Zaznaczyła, że w Polsce działa tego typu strona internetowa “Piotruś Pan”. “Nie ma tam zdjęć pornograficznych, ale są symbole pedofilskie. Treści na tej stronie nie naruszają polskiego kodeksu. W naszym prawie nie ma zapisu, który wyraźnie by powiedział, że tego typu działanie jest karalne” - podkreśliła.

Wyjaśniła, że zaproponowane przez Lewicę zmiany, polegające na wprowadzeniu do Kodeksu karnego jednego artykułu, tworzą podstawę do walki ze zjawiskiem tzw. dobrej pedofilii.

Według Jarugi-Nowackiej, aby skutecznie walczyć z pedofilami i ustrzec dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym, trzeba z nimi o tym rozmawiać, trzeba mówić, że mają prawo do obrony własnej seksualności. “Niemówienie o tym dzieciom powoduje, że nie wiedzą, czy naruszono ich prawa, czy nie. Muszą wiedzieć, jak bronić się przed złym dotykiem” - przekonywała.

Podkreśliła, że należy edukować dzieci na temat ich seksualności i nie można uzależniać tej wiedzy od zgody rodziców. Poinformowała, że jej klub złożył już projekt ustawy na ten temat. “Musimy też uczyć dzieci zasad korzystania z internetu, mówić, jakich danych nie można podawać, o czym nie należy informować nieznajomych i osób znanych tylko z sieci” - mówiła Jaruga- Nowacka.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.