Środa 22 listopada 2017 Wydanie nr 3558

"Pozytywna pedofilia" nie istnieje!

17.12.2008 / kidprotect.pl / ebos.pl  

Wprowadzenie do Kodeksu karnego nowego typu przestępstwa, jakim będzie propagowanie tzw. pozytywnej pedofilii, przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego zaproponowany przez Lewicę, którym w środę zajął się Sejm.

Posłowie debatują także nad rządowym projektem zmian w Kodeksie karnym, który przewiduje zaostrzenie kar dla pedofilów oraz poddawanie ich psychoterapii i farmakoterapii.

- Nie ma czegoś takiego jak pozytywna pedofilia. Nie można nikogo pozytywnie skrzywdzić - mówiła Izabela Jaruga-Nowacka (Lewica), uzasadniając projekt autorstwa jej klubu.

Wyjaśniła, że z promowaniem “dobrej pedofilii” wiąże się grooming, czyli nawiązywanie przez dorosłego kontaktu z dzieckiem w celu wykorzystania seksualnego.

Jak podkreśliła, z problemem tym boryka się wiele krajów. Obowiązek ochrony przed groomingiem wprowadza konwencja z Lanzarote o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem, którą Polska podpisała, a obecnie przygotowuje się do ratyfikowania jej. Dlatego trzeba karać za sam zamiar skrzywdzenia dziecka.

- Na początku bardzo wielu pedofilów z premedytacją nawiązuje kontakt z dzieckiem i próbuje zyskać jego zaufanie. Od kilku lat promowana jest tzw. pozytywna pedofilia - zaznaczyła.

Jak dodała, zdaniem osób propagujących to zjawisko, “dobry pedofil” wykazuje więcej troski niż rodzice, tworzy więź z dzieckiem, sprawia, że jest zadowolone, zaspokaja jego potrzeby. “Takich pedofilów, którzy nagabują dzieci, nie ma możliwości zatrzymać, bo nie ma podstaw” - mówiła Jaruga-Nowacka.

Zaznaczyła, że w Polsce działa tego typu strona internetowa “Piotruś Pan”. “Nie ma tam zdjęć pornograficznych, ale są symbole pedofilskie. Treści na tej stronie nie naruszają polskiego kodeksu. W naszym prawie nie ma zapisu, który wyraźnie by powiedział, że tego typu działanie jest karalne” - podkreśliła.

Wyjaśniła, że zaproponowane przez Lewicę zmiany, polegające na wprowadzeniu do Kodeksu karnego jednego artykułu, tworzą podstawę do walki ze zjawiskiem tzw. dobrej pedofilii.

Według Jarugi-Nowackiej, aby skutecznie walczyć z pedofilami i ustrzec dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym, trzeba z nimi o tym rozmawiać, trzeba mówić, że mają prawo do obrony własnej seksualności. “Niemówienie o tym dzieciom powoduje, że nie wiedzą, czy naruszono ich prawa, czy nie. Muszą wiedzieć, jak bronić się przed złym dotykiem” - przekonywała.

Podkreśliła, że należy edukować dzieci na temat ich seksualności i nie można uzależniać tej wiedzy od zgody rodziców. Poinformowała, że jej klub złożył już projekt ustawy na ten temat. “Musimy też uczyć dzieci zasad korzystania z internetu, mówić, jakich danych nie można podawać, o czym nie należy informować nieznajomych i osób znanych tylko z sieci” - mówiła Jaruga- Nowacka.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.