Niedziela 19 listopada 2017 Wydanie nr 3555

Prawnik może znaleźć zastępcę w internecie

23.06.2008 / ebos/rzeczpospolita Prawnik może znaleźć zastępcę w internecie  

Powstał portal adwokatów i radców prawnych, którzy za jego pośrednictwem mogą załatwić sobie zastępstwo w razie kolizji terminów sądowych.

Portal ten prowadzą adwokaci Maciej Żakiewicz, Marek Malecha, Janusz Woźnicki oraz informatyk Piotr Walczyszyn – wszyscy z Warszawy.

– Chcieliśmy usprawnić i ułatwić kolegom poszukiwanie osób, które mogłyby ich zastąpić, gdy pokrywają im się terminy rozpraw sądowych. Zdarza się tak, np. kiedy adwokat prowadzi dużo spraw z urzędu czy kiedy po prostu chce iść na urlop. Wtedy konieczna jest substytucja – mówi Marek Malecha.

– Adwokaci potrzebują też czasem, by ktoś zastąpił ich na dyżurach w sądach 24-godzinnych. Bywa, że ktoś spoza Warszawy szuka prawnika, który w stołecznym sądzie sprawdzi mu akta, dokumenty rejestrowe spółki czy księgi wieczyste nieruchomości.

W tych wszystkich sytuacjach pomocna może się okazać strona internetowa zastępstwo.pl. Można tam też znaleźć prawnika, który weźmie udział w czynnościach w prokuraturze czy policji, napisze pismo procesowe.

Łatwiej zamieścić zlecenie zastępstwa w Internecie, niż poszukiwać go, telefonując po kolei do znajomych. Portal pozwala oszczędzić czas – wyjaśnia Malecha.

System obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, obecnie zalogowani są w nim prawnicy z Warszawy (najwięcej – ponad 300), ale także z Wrocławia, Poznania, Szczecina, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi i Rzeszowa.

– Budujemy portal społecznościowy, którego ideą jest stworzenie opartej na wzajemnym zaufaniu sieci współpracowników. Na początku zaprosiliśmy znajomych z naszego rocznika aplikacji, a od początku roku ta wspólnota zaczęła się rozrastać. Przyjmujemy do niej prawników z uprawnieniami zawodowymi, czyli adwokatów i radców prawnych, oraz aplikantów z obu korporacji, którzy dostali zaproszenie od kogoś, kto już jest zarejestrowany w serwisie. Nowe osoby weryfikujemy – opowiada Malecha.

Każdy zarejestrowany użytkownik może wprowadzić do systemu informację o poszukiwanym zastępcy. Określa wszystkie potrzebne dane (datę, miejsce, rodzaj sprawy, czas jej trwania, kwotę proponowanego wynagrodzenia itp.) oraz wymagania, jakie mu stawia.

Zlecenie jest widoczne dla wszystkich użytkowników systemu. Zdecydowani podjąć się zastępstwa zgłaszają się do zlecającego i po zaakceptowaniu otrzymują e-mail z kompletną dotyczącą go informacją.

Funkcjonuje także system ocen wywiązywania się z zastępstwa. Możliwa jest ocena pozytywna, neutralna i negatywna. Oceny wystawione każdemu użytkownikowi są widoczne dla innych.

Obecnie na portalu jest zalogowanych 569 osób, przeważają adwokaci i aplikanci adwokaccy (485).

– Społeczność użytkowników serwisu stale się rozwija. W ostatnim miesiącu dołączyło prawie 60 osób, także spoza Warszawy, w tym coraz więcej radców, jest to więc taka oddolna integracja – ocenia Marek Malecha.

Za korzystanie z serwisu się nie płaci. Jest to prywatne niekomercyjne przedsięwzięcie jego twórców.

– Jestem zalogowany na tym portalu, choć nie miałem jeszcze potrzeby z niego korzystać. Sądzę, że taki serwis może być bardzo użyteczny dla adwokatów wykonujących zawód indywidualnie lub w niewielkiej kancelarii – ocenia Rafał Dębowski, adwokat z Warszawy.

Podobnie uważa Maciej Żakiewicz, pomysłodawca serwisu: – Rozwiązania informatyczne poprawiające standard obsługi muszą się stać dostępne dla małych kancelarii i prawników pracujących indywidualnie. Mam nadzieję, że nasz portal przełamie istniejącą w środowisku nieufność wobec przenoszenia naszej pracy do sieci. Informatyzacji wymagają nie tylko sądy, ale również wszystkie zawody prawnicze.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.