Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Prawnik może znaleźć zastępcę w internecie

23.06.2008 / ebos/rzeczpospolita Prawnik może znaleźć zastępcę w internecie  

Powstał portal adwokatów i radców prawnych, którzy za jego pośrednictwem mogą załatwić sobie zastępstwo w razie kolizji terminów sądowych.

Portal ten prowadzą adwokaci Maciej Żakiewicz, Marek Malecha, Janusz Woźnicki oraz informatyk Piotr Walczyszyn – wszyscy z Warszawy.

– Chcieliśmy usprawnić i ułatwić kolegom poszukiwanie osób, które mogłyby ich zastąpić, gdy pokrywają im się terminy rozpraw sądowych. Zdarza się tak, np. kiedy adwokat prowadzi dużo spraw z urzędu czy kiedy po prostu chce iść na urlop. Wtedy konieczna jest substytucja – mówi Marek Malecha.

– Adwokaci potrzebują też czasem, by ktoś zastąpił ich na dyżurach w sądach 24-godzinnych. Bywa, że ktoś spoza Warszawy szuka prawnika, który w stołecznym sądzie sprawdzi mu akta, dokumenty rejestrowe spółki czy księgi wieczyste nieruchomości.

W tych wszystkich sytuacjach pomocna może się okazać strona internetowa zastępstwo.pl. Można tam też znaleźć prawnika, który weźmie udział w czynnościach w prokuraturze czy policji, napisze pismo procesowe.

Łatwiej zamieścić zlecenie zastępstwa w Internecie, niż poszukiwać go, telefonując po kolei do znajomych. Portal pozwala oszczędzić czas – wyjaśnia Malecha.

System obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, obecnie zalogowani są w nim prawnicy z Warszawy (najwięcej – ponad 300), ale także z Wrocławia, Poznania, Szczecina, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi i Rzeszowa.

– Budujemy portal społecznościowy, którego ideą jest stworzenie opartej na wzajemnym zaufaniu sieci współpracowników. Na początku zaprosiliśmy znajomych z naszego rocznika aplikacji, a od początku roku ta wspólnota zaczęła się rozrastać. Przyjmujemy do niej prawników z uprawnieniami zawodowymi, czyli adwokatów i radców prawnych, oraz aplikantów z obu korporacji, którzy dostali zaproszenie od kogoś, kto już jest zarejestrowany w serwisie. Nowe osoby weryfikujemy – opowiada Malecha.

Każdy zarejestrowany użytkownik może wprowadzić do systemu informację o poszukiwanym zastępcy. Określa wszystkie potrzebne dane (datę, miejsce, rodzaj sprawy, czas jej trwania, kwotę proponowanego wynagrodzenia itp.) oraz wymagania, jakie mu stawia.

Zlecenie jest widoczne dla wszystkich użytkowników systemu. Zdecydowani podjąć się zastępstwa zgłaszają się do zlecającego i po zaakceptowaniu otrzymują e-mail z kompletną dotyczącą go informacją.

Funkcjonuje także system ocen wywiązywania się z zastępstwa. Możliwa jest ocena pozytywna, neutralna i negatywna. Oceny wystawione każdemu użytkownikowi są widoczne dla innych.

Obecnie na portalu jest zalogowanych 569 osób, przeważają adwokaci i aplikanci adwokaccy (485).

– Społeczność użytkowników serwisu stale się rozwija. W ostatnim miesiącu dołączyło prawie 60 osób, także spoza Warszawy, w tym coraz więcej radców, jest to więc taka oddolna integracja – ocenia Marek Malecha.

Za korzystanie z serwisu się nie płaci. Jest to prywatne niekomercyjne przedsięwzięcie jego twórców.

– Jestem zalogowany na tym portalu, choć nie miałem jeszcze potrzeby z niego korzystać. Sądzę, że taki serwis może być bardzo użyteczny dla adwokatów wykonujących zawód indywidualnie lub w niewielkiej kancelarii – ocenia Rafał Dębowski, adwokat z Warszawy.

Podobnie uważa Maciej Żakiewicz, pomysłodawca serwisu: – Rozwiązania informatyczne poprawiające standard obsługi muszą się stać dostępne dla małych kancelarii i prawników pracujących indywidualnie. Mam nadzieję, że nasz portal przełamie istniejącą w środowisku nieufność wobec przenoszenia naszej pracy do sieci. Informatyzacji wymagają nie tylko sądy, ale również wszystkie zawody prawnicze.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.