Wtorek 21 listopada 2017 Wydanie nr 3557

"Prawo jazdy to nie licencja na zabijanie"

09.08.2009 / policja.pl / nadrogach.pl / ebos.pl  

Codziennie młodzi kierowcy zabijają na drogach 3 osoby. Statystyki są brutalne, dlatego II etap kampanii „Użyj wyobraźni” skierowany jest do niedoświadczonych kierowców między 18 a 24 rokiem życia.

Młodzi kierowcy statystycznie częściej są sprawcami wypadków drogowych. W 2008 roku spowodowali 9357 wypadków, ranili 13 588 osób, zabili 1018 osób. Pierwsza połowa 2009 roku też jest tragiczna. Młodzi kierowcy spowodowali już 3934 wypadków, do tej pory ranili 7351, a zabili 508 osób. W ostatni weekend (31 lipca – 2 sierpnia) zginęło ponad 40 osób. Okazuje się, że 8 kierowców, którzy uczestniczyli w weekendowych wypadkach to niedoświadczeni młodzi ludzie między 18 a 24 rokiem życia.

Głównymi przyczynami wypadków z udziałem młodych kierowców jest nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa i nieprawidłowe wyprzedzanie. Młodzi na drogach nie mają wyobraźni, nie liczą się ze swoim życiem oraz stwarzają zagrożenie dla innych. Jazda samochodem to dla nich fascynacja i zabawa. Zabijają najczęściej w wakacje i w weekendy. Są to często tzw. wypadki dyskotekowe.

Wypadkom z udziałem młodych kierowców towarzyszą często narkotyki i alkohol. Brak doświadczenia połączony z przecenianiem własnych umiejętności i brawurą na drodze są przyczyną śmiertelnych wypadków. Kierowcy po ukończonym kursie i zdaniu egzaminu chcą zaimponować rówieśnikom i wykazują skrajną nieodpowiedzialność jako uczestnicy ruchu drogowego. Młodzi ludzie nie czują odpowiedzialności ani za siebie, ani za innych. Nie zdają sobie sprawy, jak duże jest prawdopodobieństwo tragedii. Ryzykują codziennie życie swoje, swoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Skutki są tragiczne, dziennie giną 3 młode osoby, rocznie ginie ponad 1000 młodych ludzi.

Policja prowadzi zdecydowane działania mające na celu ograniczenie ofiar śmiertelnych. Same kontrole drogowe jednak nie wystarczą. Kluczem do sukcesu jest zmiana ludzkiego myślenia. Kampania „Użyj wyobraźni” ma zmienić świadomość nie tylko młodych kierowców, ale także ich otoczenia. Rodzice i osoby bliskie powinni zwrócić uwagę na to, jak młody człowiek traktuje jazdę samochodem. Niestandardowe i często szokujące rozwiązania mają na celu wywołać dyskusję na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Równolegle z prezentacją w telewizji, prasie, Internecie reklam, stworzono grafiki na parkingach, rozwieszono plakaty uświadamiające zagrożenia, jakimi na drogach są młodzi ludzie.

Młodzi kierowcy odczuwają radość z jazdy, ale muszą też czuć odpowiedzialność. Dopiero wchodzą w dorosłe życie, ale trzeba im uświadomić, że włączanie się do ruchu drogowego nie jest zabawą. „Samochód to nie zabawka” mówi jedno z haseł kampanii – może on w nieodpowiedzialnych rękach stać się niebezpiecznym narzędziem. Młodzi kierowcy to grupa największego ryzyka i warto zrobić wszystko, by to zmienić. Od młodych kierowców zależy, jak będzie w przyszłości wyglądał ruch drogowy w Polsce i czy zmienią się tragiczne statystyki.

W kampanię, której inicjatorem jest Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, włączyła się Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz PZU.

Patronat medialny nad akcją objęła Polska Agencja Prasowa oraz portal nadrogach.pl.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.