Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Próbowali porwać biznesmena z Trójmiasta - znaleźli się w areszcie

22.10.2008 / ebos/kgp Próbowali porwać biznesmena z Trójmiasta - znaleźli się w areszcie  

Działając wspólnie policjanci z komendy miejskiej, wojewódzkiej w Gdańsku i CBŚ rozbili zorganizowaną grupę przestępczą i nie dopuścili do porwania dla okupu . W domu, który wynajmowali niedoszli porywacze, znaleziono sprzęt mogący służyć do uprowadzenia na tzw."policjanta". Dwaj zatrzymani mężczyźni odpowiedzą za przygotowanie do uprowadzenia dla okupu mieszkańca Gdańska i kradzieże kilku aut. Wczoraj sąd aresztował ich na trzy miesiące. Grozi im kara nawet 10 lat więzienia.

Podczas obserwacji policjanci dowiedzieli się, że domek był wynajmowany od kilku miesięcy. Wszystko wskazywało także na to, że są to niebezpieczni przestępcy, dlatego do akcji wykorzystano gdańskich antyterrorystów. W domku letniskowym na terenie Sierakowic zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 33 i 40 lat. Sprawcy przygotowując się do porwań w ciągu ostatnich 10 dni ukradli pięć samochodów: dwie skody, audi, volkswagena i seata.

Jeden z tych samochodów przygotowano tak, by swoim wyglądem przypominał radiowóz policyjny. Podczas przeszukania domu, w którym przebywali niedoszli porywacze, policjanci znaleźli m.in. kominiarki i kajdanki. Wszystko wskazuje na to, że uprowadzenie miało być zrobione metodą na tzw. "policjanta".

Policjanci ustalili, że mężczyźni przygotowywali się do uprowadzenia jednego z mieszkańców Gdańska, aby następnie za jego uwolnienie zażądać pieniędzy. Okazało się, że już od dłuższego czasu obserwowali tę osobę.

Zatrzymani mężczyźni ponad rok temu wyszli z zakładu karnego. Odbywali karę pozbawienia wolności za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Zajmowali się uprowadzeniami ludzi dla okupu i napadami z bronią na konwoje z pieniędzmi.

Sąd zadecydował o tym, że 33 i 40-latek najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Natomiast odnalezione samochody w najbliższym czasie trafią do rąk swoich właścicieli. Waldemar M. oraz Tomasz L. odpowiedzą za przygotowania do porwania oraz za kradzieże samochodów. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.