Sobota 23 września 2017 Wydanie nr 3498

"Prosiak" zatrzymany!

24.07.2009 / ebos.pl/policja.pl  

Międzynarodowa współpraca Policji kolejny raz przyniosła efekty. Poznańscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej, kontaktując się z niemieckimi funkcjonariuszami, zatrzymali trzech mężczyzn, którzy z Poczdamu i Berlina ukradli kilka samochodów marki Mercedes Sprinter. Udało się również odzyskać elektronarzędzia o wartości 40 tysięcy złotych, które znajdowały się w jednym z pojazdów. Wartość skradzionych aut sięga nawet 150 tysięcy złotych.

W nocy 22 lipca br. policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową KMP w Poznaniu, w okolicy ogródków działkowych na terenie Wildy, zauważyli trzech podejrzanie zachowujących się mężczyzn. W ich pobliżu stał zaparkowany mercedes sprinter na niemieckich numerach rejestracyjnych. Policjanci przypuszczając, że samochód mógł zostać skradziony, natychmiast przystąpili do działań.

Mężczyźni zaczęli uciekać, gdy zauważyli funkcjonariuszy. Jeden z nich, uciekając, zaczął odrzucać od siebie różne przedmioty. Później okazało się, że był to między innymi tzw. „łamak” oraz inne narzędzia pomocne w kradzieży pojazdów.

Policjanci po sprawdzeniu numerów rejestracyjnych ustalili, że mercedes został skradziony właśnie tej nocy z Berlina. W pojeździe znajdowały się elektronarzędzia o wartości około 40 tysięcy złotych. Dzięki międzynarodowej współpracy Policji, kryminalni z samochodówki ustalili również, że w nocy z 26 na 27 czerwca br. w Poczdamie grupa zatrzymanych mężczyzn, skradła dwa inne mercedesy sprintery.

Niedaleko granicy w Świecku, jeden z kierujących został poddany kontroli przez niemiecką policję. Kiedy mężczyzna zorientował się, że nie uda mu się dojechać do Polski, porzucił samochód i zaczął uciekać w stronę lasu. Niemieccy funkcjonariusze niezwłocznie podjęli za nim pościg, w który został również włączony śmigłowiec. Jednak złodziejowi udało się zbiec.

W trakcie dalszych czynności, poznańscy policjanci na terenach leśnych w okolicach Pniew, zabezpieczyli drugi ze skradzionych samochodów. Pojazd był częściowo zdemontowany. Poza tym kryminalni zdobyli informację, że zatrzymani mogą też mieć ukryte narkotyki. Na terenie powiatu międzychodzkiego funkcjonariusze ujawnili około 100 gramów amfetaminy.

Zatrzymani to 18-letni Artur S., 33-letni Marek Ł. i 42-letni Jarosław L. znany jako "Prosiak". Ostatni z mężczyzn ma bogatą przeszłość kryminalną, jest dobrze znany śledczym za wcześniejsze kradzieże aut na terenie Poznania. Policjanci obecnie ustalają przestępczy proceder, którego dopuścili się mieszkańcy Wielkopolski. Sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza się dalszych zatrzymań.

Inne artykuły

Nowy rok szkolny w więziennych szkołach

05.09.2017

Tak jak w innych szkołach w Polsce, w Centrach Kształcenia Ustawicznego, funkcjonujących przy aresztach śledczych i zakładach karnych, rozpoczął się rok szkolny. Oficjalna inauguracja miała miejsce w Zakładzie Karnym we Włocławku. Nowy rok...

Czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego - jeśli pojawiła się w ostatnich dniach na dokonanie czynności?

31.08.2017

Pytanie jest proste i logiczne, odpowiedź… niekoniecznie: czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego — nawet jeśli wszyscy czekali do ostatniego momentu (na wniesienie skargi kasacyjnej) — bo skoro na coś mamy dwa...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Ustna umowa pożyczki

13.09.2017

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna — a zwłaszcza czy pożyczkobiorca może być zobowiązany do zwrotu pieniędzy pożyczonych „na gębę”? Czy dowodem może być zapisana w kalendarzu pożyczkodawcy notatka — podpisana przez pożyczającego? (wyrok Sądu...

Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią - Konferencja

28.08.2017

Fundacja Court Watch Polska zaprasza wszystkich sędziów do udziału w konferencji pt. „Zaufanie budowane przez komunikację. Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią”, która odbędzie się pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - SSN prof...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.