Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Psychopaci szybciej wychodzą z więzienia!

28.01.2009 / ebos/serwis Nauka w Polsce Psychopaci szybciej wychodzą z więzienia!  

Psychopatyczni przestępcy wychodzą na wolność szybciej niż inni - dowodzą badania przeprowadzone w Kanadzie, o których pisze "New Scientist".

Psychopaci posiadają niezwykłą umiejętność manipulowania nie tylko ludźmi, ale nawet systemem prawa. Potrafią świetnie kłamać i udawać emocje. Często udaje im się nakłonić pracowników służby więziennej, by podawali im lepsze posiłki, czy umożliwili pracę poza więzieniem.

Steve Porter z Dalhousie University w Halifax przeanalizował akta 310 więźniów z kanadyjskiego więzienia. Okazało się, że mężczyźni, których na podstawie testów psychologicznych zdiagnozowano jako psychopatów, 2,5 razy częściej niż inni wychodzili z więzienia przedterminowo. Znacznie częściej łamali też oni zasady zwolnienia warunkowego.

Wyniki tych badań budzą nie tylko niepokój społeczeństwa, ale i służb więziennych. "Wielu pracowników więziennych zgłasza potrzebę dodatkowych szkoleń na temat natury psychopatów" - mówi psycholog Bob Hare z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.