Poniedziałek 20 listopada 2017 Wydanie nr 3556

Ratownicy na medal

16.09.2008 / ebo/kgp Ratownicy na medal  

Polska drużyna zdobyła I miejsce na II Międzynarodowych Mistrzostwach Świata w Ratownictwie Medycznym, rozgrywanych w Izraelu.
W skład zwycięskiej drużyny wszedł opolski policjant - mł. asp. Adam Płaczek, na co dzień służący w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Opolu.

Polacy pokonali wszystkich rywali i stanęli na najwyższym podium. Grupa została zorganizowana przez Instytut Ratownictwa Medycznego w Krakowie. W skład zwycięskiej drużyny weszli: pielęgniarz - mł. asp. Adam Płaczek z SPPP w Opolu, lekarz z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu – Andrzej Nabzdyk oraz ratownik medyczny Andrzej Kołacki pracujący na co dzień w PSP w Gdyni.

Przed uczestnikami postawiono różne zadania: m.in. jak reanimować noworodka tuż po porodzie, jak uratować dziecko ugryzione przez skorpiona, jak uratować człowieka, któremu krokodyl odgryzł rękę, czy jak dostać się do zagubionej na pustyni wioski. Uczestników sprawdzano także w ćwiczeniach sprawnościowych takich jak: slalom tyłem ambulansem czy zmiana koła w ambulansie.

Mistrzostwa odbywały się w dniach 8 – 9 września w Izraelu. Brały w nich udział 52 zespoły z całego świata. Po zakończeniu mistrzostw klasyfikacja przedstawia się następująco:

I miejsce – Polska
II miejsce – Holandia
III miejsce – USA

W zawodach uczestniczyły także ekipy z Izraela, Jordanii, Czech, Kanady, Holandii, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Bezpośrednio po mistrzostwach w dniach 10 -11 IX odbyła się Międzynarodowa Konferencja, na której Polacy przedstawiali na sesji plakatowej system ratownictwa medycznego w Polsce.

Jeden z reprezentantów Polski, Opolanin – Adam Płaczek, na co dzień zajmuje się doskonaleniem zawodowym policjantów w zakresie pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego. Od 6 lat służy w opolskiej Policji, a wcześniejsze doświadczenie zdobył w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu i w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym. Współpracuje także z Instytutem Ratownictwa Medycznego w Krakowie i z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.