Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Ratownicy na medal

16.09.2008 / ebo/kgp Ratownicy na medal  

Polska drużyna zdobyła I miejsce na II Międzynarodowych Mistrzostwach Świata w Ratownictwie Medycznym, rozgrywanych w Izraelu.
W skład zwycięskiej drużyny wszedł opolski policjant - mł. asp. Adam Płaczek, na co dzień służący w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Opolu.

Polacy pokonali wszystkich rywali i stanęli na najwyższym podium. Grupa została zorganizowana przez Instytut Ratownictwa Medycznego w Krakowie. W skład zwycięskiej drużyny weszli: pielęgniarz - mł. asp. Adam Płaczek z SPPP w Opolu, lekarz z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu – Andrzej Nabzdyk oraz ratownik medyczny Andrzej Kołacki pracujący na co dzień w PSP w Gdyni.

Przed uczestnikami postawiono różne zadania: m.in. jak reanimować noworodka tuż po porodzie, jak uratować dziecko ugryzione przez skorpiona, jak uratować człowieka, któremu krokodyl odgryzł rękę, czy jak dostać się do zagubionej na pustyni wioski. Uczestników sprawdzano także w ćwiczeniach sprawnościowych takich jak: slalom tyłem ambulansem czy zmiana koła w ambulansie.

Mistrzostwa odbywały się w dniach 8 – 9 września w Izraelu. Brały w nich udział 52 zespoły z całego świata. Po zakończeniu mistrzostw klasyfikacja przedstawia się następująco:

I miejsce – Polska
II miejsce – Holandia
III miejsce – USA

W zawodach uczestniczyły także ekipy z Izraela, Jordanii, Czech, Kanady, Holandii, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Bezpośrednio po mistrzostwach w dniach 10 -11 IX odbyła się Międzynarodowa Konferencja, na której Polacy przedstawiali na sesji plakatowej system ratownictwa medycznego w Polsce.

Jeden z reprezentantów Polski, Opolanin – Adam Płaczek, na co dzień zajmuje się doskonaleniem zawodowym policjantów w zakresie pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego. Od 6 lat służy w opolskiej Policji, a wcześniejsze doświadczenie zdobył w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu i w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym. Współpracuje także z Instytutem Ratownictwa Medycznego w Krakowie i z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.