Piątek 24 listopada 2017 Wydanie nr 3560

Roboty na granicy wschodniej

03.10.2008 / ebos/PAP - Nauka w Polsce Roboty na granicy wschodniej  

Wzmocnienie bezpieczeństwa lądowej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, w tym jednego z najdłuższych jej odcinków, czyli wschodniej granicy Polski, to cel innowacyjnego projektu pod nazwą TALOS, realizowanego przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP). Prace nad projektem rozpoczęły się w czerwcu br.,a jego całkowity budżet wynosi 20 mln euro.

Jak mówią przedstawiciele PIAP, narzędziem służącym osiągnięciu zamierzonego celu ma być szczegółowe opracowanie i wdrożenie mobilnego, autonomicznego systemu, składającego się z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich będą specjalnie zaprojektowane roboty, w formie bezzałogowych, naziemnych (UGV) i powietrznych (UAV) pojazdów. Ich zadaniem będzie patrolowanie granicy. Drugi element wdrażanego systemu to wieże obserwacyjne umieszczone na platformach mobilnych, a trzeci - centrum dowodzenia, zapewniające łączność pomiędzy elementami znajdującymi się w terenie a właściwą jednostką Straży Granicznej.

Bezzałogowe pojazdy będą wykrywać nielegalne przekroczenie granicy, informować o tym centrum dowodzenia oraz podejmować odpowiednie działania. System będzie można w prosty sposób przystosować do dowolnego typu granic.

Specjaliści podkreślają, że obecnie ochrona granic opiera się na drogich w utrzymaniu posterunkach, których zadaniem jest prowadzenie obserwacji, wykrywanie zagrożeń oraz ostrzeganie przed nimi. W pozostałych punktach obowiązują jedynie okresowe patrole. Planowany system będzie dużo bardziej uniwersalny; umożliwi też znaczną redukcję kosztów.

Oprócz PIAP, w projektowaniu i wdrażaniu wszystkich elementów TALOS bierze udział 13 innych - prywatnych i publicznych - organizacji, z obszaru przemysłu, sfery badawczo-rozwojowej oraz szkolnictwa wyższego. Są to zarówno instytucje polskie, jak i zagraniczne, m.in. z Belgii, Finlandii, Francji oraz Turcji i Izraela.

"Wybór przez Komisję Europejską projektu TALOS jest bezprecedensowym sukcesem, wynikającym zarówno z wieloletniego doświadczenia PIAP-u w realizacji zautomatyzowanych systemów wspierania działań służb mundurowych, jak i z ogromnych kompetencji i potencjału naszych partnerów - mówi dyrektor PIAP dr Jan Jabłkowski. - TALOS jest programem pionierskim w skali światowej, bowiem nikt jeszcze nie wykorzystywał robotów w tak szerokim zakresie i w równie zróżnicowanym terenie. Ze względu na liczbę uczestników jest to również znaczące wyzwanie organizacyjne".

Dyrektor wyjaśnia też, że wszystkie elementy wchodzące w skład nowego systemu są w założeniu mobilne. Jest to istotna zaleta, która w przyszłości umożliwi ich transportowanie i instalowanie w dowolnym miejscu w ciągu zaledwie kilku godzin. Poza tym modularność i elastyczność systemu umożliwią szybkie dostosowanie jego parametrów do specyfiki konkretnego zadania oraz lokalnych warunków terenowych, takich jak długość odcinka granicy, ukształtowanie powierzchni czy zalesienie.

"Konwencjonalne systemy ochrony granic lądowych zbudowane są głównie z kosztownych obiektów naziemnych, rozmieszczonych wzdłuż całej granicy, które są używane do obserwacji, wykrywania i ostrzegania. Ta infrastruktura jest uzupełniana przez patrole piesze i zmotoryzowane - tłumaczy dr Mariusz Andrzejczak, koordynator projektu TALOS. - Dzięki nowemu, mobilnemu systemowi, usprawniającemu zarówno obserwację granicy, jak i komunikację, Straż Graniczna będzie mogła dużo szybciej reagować na zagrożenia".

Projekt TALOS (Transportable Autonomous Patrol for Land Border Surveillance System) współfinansowany jest ze środków 7. Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technologicznego Unii Europejskiej w obszarze "Inteligentny nadzór i bezpieczeństwo granic". Budżet projektu wynosi w sumie 20 mln euro, z czego aż 13 mln euro będzie przekaże Komisja Europejska.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.