Sobota 23 września 2017 Wydanie nr 3498

Rodzice będą się uczyć o bezpiecznym piciu dzieci

05.06.2008 / ebos/PAP - Nauka w Polsce Rodzice będą się uczyć o bezpiecznym piciu dzieci  

W Wielkiej Brytanii, w ramach rządowego planu ograniczania pijaństwa nieletnich, rodziców będzie się uczyć, czy i ile alkoholu wolno wypić dzieciom i w jakim wieku wolno pozwolić im na alkohol w domu.

Wskazówki takie stanowią część rządowego planu działania (Youth Alcohol Action Plan), o którym poinformował w poniedziałek sekretarz stanu ds. dzieci, szkół i rodziny Ed Balls. Plan zostanie wkrótce opublikowany przez szefa brytyjskich służb medycznych Liama Donaldsona.

Plan ten przewiduje również sankcje. Rodzice pijanych nastolatków mogą również trafić do więzienia, a młodym ludziom, którzy "stale posiadają" alkohol, będą zakładane kartoteki jak przestępcom. Natomiast w lokalach czy sklepach - przy zakupie alkoholu - ma obowiązywać legitymowanie osób wyglądających na 21 lat i młodszych.

Aby opanować pijaństwo wśród młodocianych, konieczne jest ostrzejsze egzekwowanie przepisów, ale same przepisy nie są jeszcze rozwiązaniem.

Według rządowego planu, potrzebna jest zmiana kultury picia. Dotyczy to wszystkich, poczynając od większej odpowiedzialności rodziców, przemysłu alkoholowego i samych młodych ludzi.

Balls zaatakował rodziców, którzy pozwalają dzieciom na publiczne, nadmierne spożywanie alkoholu. Robi tak "niewielka mniejszość" rodziców, którzy nie dość, że dają dzieciom alkohol, to jeszcze zachęcają je do picia w miejscach publicznych - powiedział Balls w radiu BBC.

Opublikowane w maju dane wskazują, że liczba ludzi przyjmowanych do angielskich szpitali z chorobami wywołanymi przez alkohol w ostatnim dziesięcioleciu się podwoiła.

Wynika z nich również, że ponad połowa uczniów w wieku 11-15 lat w 2006 roku piła alkohol, a niemal co piąty uważał za normalne upicie się raz na tydzień.

Inne artykuły

Nowy rok szkolny w więziennych szkołach

05.09.2017

Tak jak w innych szkołach w Polsce, w Centrach Kształcenia Ustawicznego, funkcjonujących przy aresztach śledczych i zakładach karnych, rozpoczął się rok szkolny. Oficjalna inauguracja miała miejsce w Zakładzie Karnym we Włocławku. Nowy rok...

Czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego - jeśli pojawiła się w ostatnich dniach na dokonanie czynności?

31.08.2017

Pytanie jest proste i logiczne, odpowiedź… niekoniecznie: czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego — nawet jeśli wszyscy czekali do ostatniego momentu (na wniesienie skargi kasacyjnej) — bo skoro na coś mamy dwa...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Ustna umowa pożyczki

13.09.2017

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna — a zwłaszcza czy pożyczkobiorca może być zobowiązany do zwrotu pieniędzy pożyczonych „na gębę”? Czy dowodem może być zapisana w kalendarzu pożyczkodawcy notatka — podpisana przez pożyczającego? (wyrok Sądu...

Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią - Konferencja

28.08.2017

Fundacja Court Watch Polska zaprasza wszystkich sędziów do udziału w konferencji pt. „Zaufanie budowane przez komunikację. Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią”, która odbędzie się pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - SSN prof...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.