Czwartek 23 listopada 2017 Wydanie nr 3559

Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmiany przepisów o publikowaniu danych osobowych i wizerunku oskarżonych

12.08.2008 / ebos/rzeczpospolita Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmiany przepisów o publikowaniu danych osobowych i wizerunku oskarżonych  

Osoby, przeciwko którym toczy się postępowanie prokuratorskie lub sądowe, powinny mieć prawo odwołać się od orzeczenia zezwalającego prasie na ujawnienie ich danych osobowych. Tak uważa rzecznik praw obywatelskich, Janusz Kochanowski.
Rzecznik chce zmiany przepisów o publikowaniu danych osobowych i wizerunku oskarżonych przez umożliwienie im odwołania się do wyższej instancji od orzeczenia zezwalającego prasie na ujawnianie takich danych.
Prawo prasowe zakazuje publikowania w mediach danych osobowych i wizerunku osób, przeciwko którym toczy się postępowanie przygotowawcze lub sądowe. Prokurator lub sąd może jednak zezwolić, ze względu na ważny interes społeczny, na ujawnienie tych danych.
Takiego zezwolenia prokurator udziela przez zarządzenie, a sąd – postanowienie.
Ani prawo prasowe, ani kodeks postępowania karnego nie przewidują jednak możliwości wniesienia przez podejrzanego czy oskarżonego, zażalenia na zarządzenie zezwalające na ujawnienie danych osobowych i wizerunku.
Rzecznik praw obywatelskich uważa, że należy zapewnić sądową kontrolę legalności tych rozstrzygnięć. W grę wchodzi bowiem konstytucyjnie chronione prawo do prywatności.
Powinno się więc wprowadzić w polskim systemie prawnym przepisy, na podstawie których prokurator w postępowaniu przygotowawczym i sąd w postępowaniu sądowym udzielaliby zezwolenia na publikowanie w mediach danych osobowych i wizerunku osób, przeciwko którym toczy się postępowanie – w formie postanowienia, na które przysługiwałoby zainteresowanym zażalenie.
Propozycja spotkała się z różnymi reakcjami ekspertów. Wskazują oni między innymi na praktyczne trudności, jakie może wywołać stosowanie nowej procedury, oraz na to, że może się ona przyczynić do jeszcze większego przedłużania procesów.

– Można zapytać, dlaczego dziennikarze także nie mieliby mieć prawa do odwołania po odmowie publikowania danych. Zbierają je przecież nie dla siebie, ale dla społeczeństwa, które ma prawo poznać szczegóły ciężkich, społecznie najszkodliwszych, przestępstw oraz dane domniemanych groźnych przestępców – mówi dla Rzeczpospolitej warszawski sędzia Marek Celej.

– Sędziowie nie wydają zresztą takich zezwoleń pochopnie. Prawo do odwołania byłoby też często nieskuteczne, gdyż przed jego rozpatrzeniem dane te byłyby już ujawnione, zwłaszcza przez media elektroniczne, które działają niemal z minuty na minutę – dodaje sędzia Marek Celej.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.