Poniedziałek 20 listopada 2017 Wydanie nr 3556

Rzecznik Praw Obywatelskich popiera przymusową kastrację pedofilów

13.09.2008 / ebos/PAP - Nauka w Polsce Rzecznik Praw Obywatelskich popiera przymusową kastrację pedofilów  

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski popiera przymusową kastrację farmakologiczną pedofilów. Według niego, taką sankcję można by wpisać jako dodatkowy środek karny do Kodeksu karnego.

Ponadto zdaniem RPO, taka sankcja mogłaby obejmować nie tylko pedofilów, ale także sprawców wszystkich przestępstw seksualnych, np. gwałcicieli.

Kochanowski przypomniał w rozmowie z PAP w czwartek, że obecnie sąd może - ale nie musi - skierować pedofila na leczenie. Zwrócił uwagę, aby w dyskusji o kastracji rozróżniać fizyczną - nieodwracalną od farmakologicznej, gdzie chodzi o stosowanie środków leczniczych, których działanie może być odwracalne.

"Rozróżnienia wymaga też kastracja za zgodą od przymusowej" - podkreślił i dodał, że "kastracja za zgodą jest dopuszczalna w szeregu krajów europejskich takich jak Austria, Dania, Holandia, Włochy, Niemcy, Francja, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria".

Rzecznik przypomniał, że w polskiej doktrynie prawa karnego istnieje rozbieżność, czy dobrowolna kastracja jest dopuszczalna. W jego opinii - jest.

"Z kolei kastracja farmakologiczna przymusowa w obecnym stanie prawnym jest w Polsce możliwa w przypadku warunkowego zawieszenia lub zwolnienia z wykonywania kary pozbawienia wolności" - wyjaśnił. Jak przypomniał, art. 72. Kodeksu karnego stanowi, że zawieszając wykonanie tej kary sąd może zobowiązać skazanego do szeregu zachowań np. do poddania się leczeniu, oddziaływaniu terapeutycznemu oraz innemu stosownemu postępowaniu w okresie próby, jeśli może to zapobiec popełnieniu ponownie przestępstwa.

"To zezwala na nałożenie przez sąd obowiązku zażywania pewnych środków, których działanie określamy potocznie mianem kastracji farmakologicznej" - twierdzi Kochanowski.

"Nie widzę przeszkód do tego i opowiadam się za tym, aby wprowadzić do środków karnych do Kodeksu karnego możliwości generalnego nakładania tego rodzaju obowiązku jako dodatkowego środka karnego, czy też środka o charakterze zabezpieczającym" - stwierdził RPO.

W jego opinii, takie rozwiązanie nie będzie sprzeczne z artykułem 31. Konstytucji, który mówi że ograniczenie praw i wolności może być stosowane tylko dla bezpieczeństwa porządku publicznego bądź dla ochrony środowiska, zdrowia, moralności publicznej albo wolności i praw innych osób. Jak podkreślił, w tym przypadku miałoby to na celu uzasadnioną ochronę dzieci.

Kochanowski przypomniał, że przymusowe stosowanie tego rodzaju środków jest już wprowadzone w niektórych krajach, np. w Szwecji, Danii, Kanadzie, kilku stanach USA "i tam jest oceniane jako sukces".

We wtorek premier Donald Tusk, komentując sprawę 45-letniego mieszkańca okolic Siemiatycz, podejrzanego o wielokrotne gwałcenie i więzienie córki, powiedział, że chciałby, aby w Polsce wprowadzono kastrację farmakologiczną pedofilów.

Zaznaczył, że już kilka miesięcy temu podjęto wstępne prace nad przygotowaniem przepisów, które zaowocowałyby możliwością wprowadzenia kastracji farmakologicznej wobec pedofilów - szczególnie tych, którzy nie rokują żadnej nadziei na poprawę. Jak dodał, wstępny projekt dotyczył kastracji pedofilów, którzy działali w warunkach recydywy. Projekt, przy którym współpracowały resorty sprawiedliwości i zdrowia, przewiduje, że leczenie będzie obowiązkowe.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.