Czwartek 22 czerwca 2017 Wydanie nr 3405

"Śledź" złapany w sieć - wzorowa współpraca polskiej Policji z europejskimi kolegami (video!)

26.09.2008 / ebos/kgp  

Wczoraj wieczorem na warszawskim Okęciu wylądował samolot, na którego pokładzie znajdowali się stołeczni policjanci, którzy sprowadzili do kraju Macieja Ś. ps. "Śledź".

Mężczyzna był poszukiwany do sprawy zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, mającego miejsce na terenie Twierdzy Modlin w 2005 roku. "Śledź" ukrywał się na Malcie - jego zatrzymanie było możliwe dzięki międzynarodowej współpracy.

Wczoraj wieczorem na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował samolot z Malty. Jedna z osób znajdujących się na jego pokładzie była pilnie strzeżona przez funkcjonariuszy. To Maciej Ś. ps. "Śledź", który pod "opieką" policjantów z Warszawy wrócił do Polski, żeby stanąć przed sądem do sprawy zabójstwa w Twierdzy Modlin, w 2005 roku. Mężczyzna od razu po wylądowaniu został przewieziony przez strażników granicznych na wojskowe lotnisko i tam przekazany w ręce policjantów z wydziału realizacyjnego KSP, a następnie przetransportowany policyjnym śmigłowcem do aresztu śledczego.

Przypomnijmy - gdy w 2005 r. policjanci z Nowego Dworu Mazowieckiego i wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw komendy stołecznej Policji dowiedzieli się o podwójnym zabójstwie w Twierdzy Modlin, natychmiast przystąpili do ustalania sprawców. Na miejscu zostały przeprowadzone oględziny, zabezpieczono też ślady. Ustalono dane personalne ofiar (mężczyzny oraz kobiety w ciąży). Wiele miesięcy żmudnej i skrupulatnej pracy przyniosło efekty. W ręce Policji wpadło siedmiu związanych z zabójstwem mężczyzn.

Przywódcę grupy Rafała Ł. ps. "Zwierzak", Józefa M. oraz Krzysztofa M. warszawski sąd skazał na dożywocie. Czwarty z oskarżonych biorących udział w zabójstwie, Piotr P. został skazany na 25 lat więzienia. Trzech kolejnych członków grupy, którzy w tej sprawie znaleźli się na ławie oskarżonych otrzymało wyroki od 2,5 roku do 15 lat pozbawienia wolności.

Teraz, dzięki międzynarodowej współpracy pomiędzy polską i maltańską policją ustalono, gdzie przebywał Maciej Ś. Mężczyzna cały czas ukrywał się, często zmieniając miejsce swojego pobytu. Stołeczni policjanci poszukując go nawiązali, poprzez biuro międzynarodowej współpracy KGP, kontakt z policjantami krajów układu Schengen. Macieja Ś. poszukiwali funkcjonariusze z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Malty. To właśnie w zasadzkę przygotowaną na Malcie wpadł "Śledź". Mężczyzna został zatrzymany i natychmiast wszczęto procedurę ekstradycyjną, aby jak najszybciej znalazł się w kraju. Maciej Ś. stanie przed sądem - za zabójstwo grozi mu nawet dożywocie.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.