Czwartek 22 czerwca 2017 Wydanie nr 3405

Śmierć strażnika zabójcy Olewnika-konferencja Ministra Sprawiedliwości

21.07.2009 / ebos/ms Śmierć strażnika zabójcy Olewnika-konferencja Ministra Sprawiedliwości  

Na zorganizowanej wczoraj konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Andrzej Czuma, a także powołany przez niego Zespół Nadzwyczajny w składzie: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Krzysztof Kwiatkowski, gen. Paweł Nasiłowski – Dyrektor Generalny Służby Więziennej oraz prokurator Krzysztof Parchimowicz – Dyrektor Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej przedstawili wstępne wnioski wynikające z raportów dotyczących wyjaśnienia okoliczności samobójczej śmierci funkcjonariusza Służby Więziennej – sierżanta Mariusza K.
W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli także Prokurator Okręgowy w Elblągu Zbigniew Więckiewicz oraz major Jacek Kikta z Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że do zgonu sierżanta Mariusza K. nie przyczyniły się osoby trzecie, zaś jego zachowanie mogło być spowodowane problemami o charakterze osobistym i finansowym.
Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Elblągu będzie kontynuowane. Sprawdzane będą także inne okoliczności mogące mieć związek z samobójczą śmiercią sierżanta.
Przypomnijmy, decyzją Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego Andrzeja Czumy 17 lipca w Ministerstwie Sprawiedliwości został powołany Nadzwyczajny Zespół ds. wyjaśnienia okoliczności samobójczej śmierci funkcjonariusza Służby Więziennej sierżanta Mariusza K. Zespołem kieruje Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Krzysztof Kwiatkowski.
W skład Zespołu weszli również:
- Gen. Paweł Nasiłowski – Dyrektor Generalny Służby Więziennej - Prokurator Krzysztof Parchimowicz – Dyrektor Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.
Nadzwyczajny Zespół 17 lipca podjął decyzję o natychmiastowym wysłaniu do Aresztu Śledczego w Olsztynie zespołu kontrolnego, w skład którego wchodzą przedstawiciele Centralnego Zarządu Służby Więziennej:
- mjr Jacek Kikta – Zastępca Dyrektora Biura Ochrony i Spraw Obronnych Centralnego Zarządu Służby Więziennej - mjr Ireneusz Wolman – starszy inspektor Biura Ochrony i Spraw Obronnych Centralnego Zarządu Służby Więziennej - ppłk Andrzej Bartkiewicz – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie.

Zespół kontrolny badał okoliczności samobójczej śmierci sierżanta Mariusza K. przez cały weekend oraz przeprowadził kontrolę w Areszcie Śledczym w Olsztynie, miejscu pełnienia służby przez funkcjonariusza Mariusza K.

Jednocześnie Prokuratura Okręgowa w Elblągu, pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, prowadzi śledztwo dotyczące wyjaśnienia okoliczności samobójczej śmierci sierżanta K. Śledztwo to osobistym nadzorem objął także Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Andrzej Czuma. Zadaniem prokuratorów jest wyjaśnienie ewentualnego związku tej śmierci ze zgonem osadzonego Wojciecha Franiewskiego, który powiesił się w celi Aresztu Śledczego w Olsztynie w czerwcu 2007 r.
Zespół prokuratorów z Elbląga w sobotę – 18 lipca - udał się na miejsce zdarzenia gdzie prowadził czynności procesowe. Pracą prokuratorów kieruje Prokurator Okręgowy w Elblągu – Zbigniew Więckiewicz. Nadzór nad postępowaniem sprawuje Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.