Sobota 24 czerwca 2017 Wydanie nr 3407

Sprawdź czy nie padłeś ofiarą urzędników skarbowych ?!

12.09.2009 / ebos/kgp Sprawdź czy nie padłeś ofiarą urzędników skarbowych ?!  

Policjanci z Wrocławia rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze od podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju, zatrzymali 6 osób. Sprawcy podawali się za pracowników urzędów skarbowych i oferowali do sprzedaży towar, zabezpieczony rzekomo w wyniku czynności egzekucyjnych, prowadzonych przez instytucje skarbowe. Szacuje się, że sprawcy wyłudzili w ten sposób co najmniej kilkanaście milionów złotych.

Policjanci Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą i Dochodzeniowo-Śledczego komendy wojewódzkiej we Wrocławiu rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, podejrzaną o wyłudzenia na ogromną skalę pieniędzy, na szkodę różnych podmiotów gospodarczych.

Jak ustalono grupa działała na terenie całego kraju. Śledztwo w tej sprawie funkcjonariusze prowadzą już od dłuższego czasu. Do chwili obecnej zatrzymali łącznie 6 osób, w tym głównych organizatorów przestępczego procederu. Podejrzani to mężczyźni w wieku od 28 do 41 lat, mieszkańcy Dolnego Śląska ale również Polski centralnej. Do zatrzymania członków grupy dochodziło w różnych miejscach - w ośrodkach wypoczynkowych na Pomorzu, w mieszkaniach, gdzie się ukrywali a także na ulicy.

Sprawcy kontaktowali się z różnymi podmiotami gospodarczymi. Przedstawiali się za pracowników urzędów skarbowych. Oferowali do sprzedaży różnego rodzaju towar - głównie cukier, zabezpieczony rzekomo w wyniku czynności egzekucyjnych, prowadzonych przez instytucje skarbowe.

By uwiarygodnić transakcję, do spotkań z klientami zainteresowanymi kupnem towaru po bardzo atrakcyjnej cenie, dochodziło w obiektach różnych urzędów. Sprawcy wystawiali fałszywe faktury i jednocześnie pobierali pieniądze od kupujących. Towar jednak nigdy do odbiorcy nie trafiał. Poszczególne transakcje opiewały za każdym razem na duże kwoty, rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a przedmiotem umowy było np. 30 ton cukru. By przekonać klienta, sprawcy oferowali nawet własny transport.

Funkcjonariusze pracujący nad tą sprawą podejrzewają, że grupa oszukała lub usiłowała oszukać nawet kilkaset podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju i wyłudziła w ten sposób co najmniej kilkanaście milionów złotych. Część członków grupy została już tymczasowo aresztowana. Ostatni z zatrzymanych będzie dzisiaj doprowadzony do prokuratury.

Za przestępstwa, których się dopuścili grozi im teraz nawet do 8 lat więzienia. Policjanci w dalszym ciągu wyjaśniają szczegółowo okoliczności tej sprawy. Nie wykluczają również dalszych zatrzymań.

Jednocześnie proszą o kontakt z Wydziałem Dochodzeniowo- Śledczym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu (tel. 0-71/ 340-33-96) pokrzywdzonych, którzy do tej pory nie powiadomili organów ścigania o zaistniałym przestępstwie.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.