Poniedziałek 20 listopada 2017 Wydanie nr 3556

Sprawdź czy nie padłeś ofiarą urzędników skarbowych ?!

12.09.2009 / ebos/kgp Sprawdź czy nie padłeś ofiarą urzędników skarbowych ?!  

Policjanci z Wrocławia rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze od podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju, zatrzymali 6 osób. Sprawcy podawali się za pracowników urzędów skarbowych i oferowali do sprzedaży towar, zabezpieczony rzekomo w wyniku czynności egzekucyjnych, prowadzonych przez instytucje skarbowe. Szacuje się, że sprawcy wyłudzili w ten sposób co najmniej kilkanaście milionów złotych.

Policjanci Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą i Dochodzeniowo-Śledczego komendy wojewódzkiej we Wrocławiu rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, podejrzaną o wyłudzenia na ogromną skalę pieniędzy, na szkodę różnych podmiotów gospodarczych.

Jak ustalono grupa działała na terenie całego kraju. Śledztwo w tej sprawie funkcjonariusze prowadzą już od dłuższego czasu. Do chwili obecnej zatrzymali łącznie 6 osób, w tym głównych organizatorów przestępczego procederu. Podejrzani to mężczyźni w wieku od 28 do 41 lat, mieszkańcy Dolnego Śląska ale również Polski centralnej. Do zatrzymania członków grupy dochodziło w różnych miejscach - w ośrodkach wypoczynkowych na Pomorzu, w mieszkaniach, gdzie się ukrywali a także na ulicy.

Sprawcy kontaktowali się z różnymi podmiotami gospodarczymi. Przedstawiali się za pracowników urzędów skarbowych. Oferowali do sprzedaży różnego rodzaju towar - głównie cukier, zabezpieczony rzekomo w wyniku czynności egzekucyjnych, prowadzonych przez instytucje skarbowe.

By uwiarygodnić transakcję, do spotkań z klientami zainteresowanymi kupnem towaru po bardzo atrakcyjnej cenie, dochodziło w obiektach różnych urzędów. Sprawcy wystawiali fałszywe faktury i jednocześnie pobierali pieniądze od kupujących. Towar jednak nigdy do odbiorcy nie trafiał. Poszczególne transakcje opiewały za każdym razem na duże kwoty, rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a przedmiotem umowy było np. 30 ton cukru. By przekonać klienta, sprawcy oferowali nawet własny transport.

Funkcjonariusze pracujący nad tą sprawą podejrzewają, że grupa oszukała lub usiłowała oszukać nawet kilkaset podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju i wyłudziła w ten sposób co najmniej kilkanaście milionów złotych. Część członków grupy została już tymczasowo aresztowana. Ostatni z zatrzymanych będzie dzisiaj doprowadzony do prokuratury.

Za przestępstwa, których się dopuścili grozi im teraz nawet do 8 lat więzienia. Policjanci w dalszym ciągu wyjaśniają szczegółowo okoliczności tej sprawy. Nie wykluczają również dalszych zatrzymań.

Jednocześnie proszą o kontakt z Wydziałem Dochodzeniowo- Śledczym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu (tel. 0-71/ 340-33-96) pokrzywdzonych, którzy do tej pory nie powiadomili organów ścigania o zaistniałym przestępstwie.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.