Piątek 17 listopada 2017 Wydanie nr 3553

System biometrycznej identyfikacji pasażerów samolotów.

24.10.2008 / ebos/PAP - Nauka w Polsce System biometrycznej identyfikacji pasażerów samolotów.  

Norweskie linie lotnicze Norwegian zapowiedziały, że jako pierwsze na świecie wprowadzą wkrótce pełny i bezpieczny system biometrycznej identyfikacji swoich pasażerów.

System o nazwie "Biometric Encryption" wykorzystuje odciski palców podróżnych. Jednak w przeciwieństwie do innych podobnych systemów nie tworzy czytelnego dla oka ludzkiego obrazu linii papilarnych. Przekształca go jedynie w zakodowany zapis cyfrowy, automatycznie likwidowany po wykorzystaniu.

Pierwsze stanowiska odpraw wyposażone w urządzenia identyfikacyjne nowego systemu zostaną uruchomione już 3 listopada br. w porcie lotniczym Rygge koło Oslo, skąd samoloty Norwegian latają m.in. do Polski.

Po okresie próbnym podobne urządzenia będą instalowane na stanowiskach odpraw tej linii również na innych lotniskach, także poza Norwegią, a więc i w Polsce.

Oddając bagaż lub rejestrując się przed lotem, podróżny będzie przykładał palce do specjalnego czytnika. W tym momencie powstanie zakodowane odwzorowanie jego linii papilarnych. Przy wejściu do samolotu operacja z czytnikiem zostanie powtórzona.

Tym razem system sprawdzi tylko zgodność obu obrazów. Jeśli ją stwierdzi, oba zapisy linii papilarnych zostaną zlikwidowane. W wypadku niezgodności system zaalarmuje obsługę.

Zdaniem rzeczniczki norweskich linii Anne Grete Ellingsen najważniejszą zaletą tego systemu jest jego prostota. "Biometric Encryption" umożliwi szybką obsługę pasażerów, przy zachowaniu pełnej dyskrecji i ochrony danych osobowych pasażerów.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.