Czwartek 29 czerwca 2017 Wydanie nr 3412

System biometrycznej identyfikacji pasażerów samolotów.

24.10.2008 / ebos/PAP - Nauka w Polsce System biometrycznej identyfikacji pasażerów samolotów.  

Norweskie linie lotnicze Norwegian zapowiedziały, że jako pierwsze na świecie wprowadzą wkrótce pełny i bezpieczny system biometrycznej identyfikacji swoich pasażerów.

System o nazwie "Biometric Encryption" wykorzystuje odciski palców podróżnych. Jednak w przeciwieństwie do innych podobnych systemów nie tworzy czytelnego dla oka ludzkiego obrazu linii papilarnych. Przekształca go jedynie w zakodowany zapis cyfrowy, automatycznie likwidowany po wykorzystaniu.

Pierwsze stanowiska odpraw wyposażone w urządzenia identyfikacyjne nowego systemu zostaną uruchomione już 3 listopada br. w porcie lotniczym Rygge koło Oslo, skąd samoloty Norwegian latają m.in. do Polski.

Po okresie próbnym podobne urządzenia będą instalowane na stanowiskach odpraw tej linii również na innych lotniskach, także poza Norwegią, a więc i w Polsce.

Oddając bagaż lub rejestrując się przed lotem, podróżny będzie przykładał palce do specjalnego czytnika. W tym momencie powstanie zakodowane odwzorowanie jego linii papilarnych. Przy wejściu do samolotu operacja z czytnikiem zostanie powtórzona.

Tym razem system sprawdzi tylko zgodność obu obrazów. Jeśli ją stwierdzi, oba zapisy linii papilarnych zostaną zlikwidowane. W wypadku niezgodności system zaalarmuje obsługę.

Zdaniem rzeczniczki norweskich linii Anne Grete Ellingsen najważniejszą zaletą tego systemu jest jego prostota. "Biometric Encryption" umożliwi szybką obsługę pasażerów, przy zachowaniu pełnej dyskrecji i ochrony danych osobowych pasażerów.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.