Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

System monitorujący losy dzieci

28.05.2008 / ebos/serwis Nauka w Polsce System monitorujący losy dzieci  

System komputerowy monitorujący losy dzieci - dzięki czemu informacje policji, pomocy społecznej i innych instytucji, zajmujących się pomocą rodzinom, zostałyby zebrane w jednym miejscu - przygotowała posłanka PiS Joanna Kluzik-Rostkowska. Jak powiedziała Kluzik-Rostkowska, istotą systemu jest zgromadzenie informacji, które docierają do policji, ośrodków pomocy społecznej, które są w posiadaniu pracowników szkół czy ośrodków zdrowia.

"W tej chwili nie ma przepływu informacji, każda instytucja działa na własnym wycinku - policja ma dane z Niebieskiej Karty, OPS-y, mają informacje o swoich podopiecznych. Dopiero gdy dochodzi do tragedii, okazuje się, że w danej rodzinie już kilkakrotnie interweniowała policja, dziecko miało kłopoty w szkole czy nie zgłaszało się do przychodni na szczepienia" - mówiła Kluzik- Rostkowska.

Do systemu mieliby kodowany wgląd pracownicy instytucji, które zajmują się pomocą rodzinie. Mogliby wpisywać swoje spostrzeżenia, np. lekarz - informacje o powtarzających się siniakach na ciele dziecka, pedagog szkolny o rozkojarzeniu na lekcji itp. "Gdyby te wszystkie informacje się spotkały, może ktoś by się zainteresował sytuacją w tym domu" - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

Jej zdaniem byłaby to również kontrola, czy te instytucje prawidłowo działają. Jeśli nikt nie zareagowałby na niepokojące sygnały, od razu byłoby wiadomo, w którym miejscu system pomocy rodzinie zawiódł.

Jak podkreśliła Kluzik-Rostkowska, system można by wprowadzić w ciągu dwóch miesięcy, a kosztowałby ok. 5 mln zł. "W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej działają inne systemy komputerowe, na których można go powiesić, w policji jest system Niebieskich Kart" - powiedziała. Dodała, że chciałaby, aby po pół roku działania systemu sprawdzono, czy nie ma w nim "dziur" - czy nie trzeba w związku z jego działaniem zmienić niektórych przepisów.

Dodała, że pomysł zrodził się, kiedy jeszcze kierowała Departamentem ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w MPiPS. "Gdy przygotowywałam projekt ustawy o rodzicielstwie zastępczym, okazało się, że cały system opieki nad dzieckiem trzeba zbudować od początku. Tak, aby dziecko było w nim podmiotem, a nie przedmiotem" - podkreśliła Kluzik-Rostkowska.

Zaznaczyła, że gdy była ministrem pracy, wygospodarowała środki na wprowadzenie systemu, jednak z powodu wcześniejszych wyborów nie zdążyła zrealizować pomysłu. "Rozmawiałam o tym kilkakrotnie z moją następczynią, minister Jolantą Fedak, a także, kilka dni temu, z wiceminister Chłoń-Domińczak, która wyraziła zainteresowanie i obiecała, że postara się zrealizować ten pomysł. Musi mieć jednak akceptację szefowej resortu" - zaznaczyła Kluzik- Rostkowska. Dodała, że aby wprowadzić system, trzeba tylko znaleźć na niego środki, a to, jak wynika z jej doświadczenia, nie powinno być problemem.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.