Piątek 17 listopada 2017 Wydanie nr 3553

Uczeń blokuje nauczyciela

19.08.2008 / ebos/kgp Uczeń blokuje nauczyciela  

Policjanci ustalili tożsamość młodego człowieka, który zmienił nauczycielowi jednej z krośnieńskich szkół hasła do wszystkich używanych przez niego kont internetowych. Sprawcą okazał się jego 18-letni uczeń. Za popełnione przestępstwo 18-latkowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd.

W kwietniu br. nauczyciel zorientował się, że ktoś zmienił jego hasło dostępu do dwóch kont, które użytkował na różnych portalach internetowych. Kilka tygodni później zostało zmienione również hasło dostępu do jego poczty elektronicznej. Tym samym mężczyzna utracił możliwość korzystania ze wszystkich posiadanych kont.

W ubiegłym tygodniu policjanci ustalili, że wszystkich tych zmian dokonał 18-letni uczeń tej samej szkoły, w której pracuje pokrzywdzony. Młody człowiek został zatrzymany.

Podczas przesłuchania nastolatek wyjaśnił, że nie miał zamiaru wyrządzić nauczycielowi żadnej szkody, a całą sprawę traktował w kategorii dowcipu. Będąc w tym samym pomieszczeniu co nauczyciel, 18-latek podpatrzył treść hasła które mężczyzna wpisywał za pomocą klawiatury, logując się do jednego ze swoich kont. Później, z domowego komputera nastolatek wszedł na to konto i zmienił hasło. Ponieważ nauczyciel używał jednego hasła do wszystkich kont, uczeń tak samo postąpił w pozostałych przypadkach.

Na szczęście, nastolatek poza zablokowaniem dostępu do kont, nie wyrządził swoim działaniem innych szkód. W czasie przesłuchania stwierdził, że zupełnie nie zdawał sobie sprawy, że popełnił w ten sposób przestępstwo. Był całkowicie zaskoczony, że policjanci zdołali ustalić adres IP komputera, z którego dokonano zmian i nie przypuszczał, że pozostawił po sobie ślady, umożliwiające jego zlokalizowanie.

Za popełnione przestępstwo, polegające na zmianie zapisu istotnych informacji na nośniku komputerowym, a tym samym udaremnienie pokrzywdzonemu dostępu do kont internetowych, 18-latkowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na brak dodatkowych szkód, uczeń poprosił o warunkowe umorzenie postępowania na okres próby wynoszący 1 rok. Zobowiązał się również do przeproszenia nauczyciela oraz poddania się dozorowi kuratora. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.