Czwartek 29 czerwca 2017 Wydanie nr 3412

Uczeń blokuje nauczyciela

19.08.2008 / ebos/kgp Uczeń blokuje nauczyciela  

Policjanci ustalili tożsamość młodego człowieka, który zmienił nauczycielowi jednej z krośnieńskich szkół hasła do wszystkich używanych przez niego kont internetowych. Sprawcą okazał się jego 18-letni uczeń. Za popełnione przestępstwo 18-latkowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd.

W kwietniu br. nauczyciel zorientował się, że ktoś zmienił jego hasło dostępu do dwóch kont, które użytkował na różnych portalach internetowych. Kilka tygodni później zostało zmienione również hasło dostępu do jego poczty elektronicznej. Tym samym mężczyzna utracił możliwość korzystania ze wszystkich posiadanych kont.

W ubiegłym tygodniu policjanci ustalili, że wszystkich tych zmian dokonał 18-letni uczeń tej samej szkoły, w której pracuje pokrzywdzony. Młody człowiek został zatrzymany.

Podczas przesłuchania nastolatek wyjaśnił, że nie miał zamiaru wyrządzić nauczycielowi żadnej szkody, a całą sprawę traktował w kategorii dowcipu. Będąc w tym samym pomieszczeniu co nauczyciel, 18-latek podpatrzył treść hasła które mężczyzna wpisywał za pomocą klawiatury, logując się do jednego ze swoich kont. Później, z domowego komputera nastolatek wszedł na to konto i zmienił hasło. Ponieważ nauczyciel używał jednego hasła do wszystkich kont, uczeń tak samo postąpił w pozostałych przypadkach.

Na szczęście, nastolatek poza zablokowaniem dostępu do kont, nie wyrządził swoim działaniem innych szkód. W czasie przesłuchania stwierdził, że zupełnie nie zdawał sobie sprawy, że popełnił w ten sposób przestępstwo. Był całkowicie zaskoczony, że policjanci zdołali ustalić adres IP komputera, z którego dokonano zmian i nie przypuszczał, że pozostawił po sobie ślady, umożliwiające jego zlokalizowanie.

Za popełnione przestępstwo, polegające na zmianie zapisu istotnych informacji na nośniku komputerowym, a tym samym udaremnienie pokrzywdzonemu dostępu do kont internetowych, 18-latkowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na brak dodatkowych szkód, uczeń poprosił o warunkowe umorzenie postępowania na okres próby wynoszący 1 rok. Zobowiązał się również do przeproszenia nauczyciela oraz poddania się dozorowi kuratora. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.