Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

Uwaga! Oszuści na aukcjach internetowych

13.11.2008 / ebos/kgp Uwaga! Oszuści na aukcjach internetowych  

Wrocławscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn zamieszanych w liczne oszustwa na jednym z internetowych portali aukcyjnych. Sprawcy podszywając się za sprzedających oszukali co najmniej 150 osób z całej Polski, na kwotę nie mniejszą niż 250 tys. złotych. Terasz za oszustwa odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Dolnośląscy policjanci zajmujący się przestępczością internetową ustalili i zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, podejrzanych o liczne oszustwa na jednym z internetowych portali aukcyjnych. Obaj zatrzymani to wrocławianie w wieku 21 i 25 lat. Ukrywali się w specjalnie wynajętym mieszkaniu. Jednego z nich policjanci zatrzymali w tym lokalu, drugiego natomiast na jednej z ulic.

Oszuści wybierali kończące się aukcje internetowe na portalu Allegro i podszywając się za sprzedającego kontaktowali się drogą elektroniczną z osobami biorącymi w nich udział, informując o wygranej aukcji. Wskazywali też konta bankowe, na które pokrzywdzeni mieli wpłacać pieniądze za wylicytowany towar.

Policjanci ustalili, że sprawcy utrzymując się z przestępczego procederu dysponowali kilkunastoma rachunkami. Wyłudzone pieniądze przeznaczali m.in. na sprzęt RTV, sprzęt elektroniczny służący im do popełniania przestępstw i narkotyki. W wynajętym mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli dwa laptopy, modemy GPRS oraz ukryte pod wanną i w wywietrzniku karty SIM i dokumentację potwierdzającą przestępczy proceder.

Sprawcy oszukali w ten sposób co najmniej 150 osób z całego kraju, na kwotę nie mniejszą niż 250 tys. złotych. Aktualnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy. Na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie należące do zatrzymanych o łącznej wartości około 10 tys. złotych.

Obaj zatrzymani nie pracują. Wcześniej byli już notowani za oszustwa internetowe. Teraz za przestępstwa, których się dopuścili odpowiedzą przed sądem. Za oszustwa grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

W tego typu sprawach policjanci ściśle współpracują z portalem aukcyjnym Allegro.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.