Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Uwaga! Oszuści na aukcjach internetowych

13.11.2008 / ebos/kgp Uwaga! Oszuści na aukcjach internetowych  

Wrocławscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn zamieszanych w liczne oszustwa na jednym z internetowych portali aukcyjnych. Sprawcy podszywając się za sprzedających oszukali co najmniej 150 osób z całej Polski, na kwotę nie mniejszą niż 250 tys. złotych. Terasz za oszustwa odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Dolnośląscy policjanci zajmujący się przestępczością internetową ustalili i zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, podejrzanych o liczne oszustwa na jednym z internetowych portali aukcyjnych. Obaj zatrzymani to wrocławianie w wieku 21 i 25 lat. Ukrywali się w specjalnie wynajętym mieszkaniu. Jednego z nich policjanci zatrzymali w tym lokalu, drugiego natomiast na jednej z ulic.

Oszuści wybierali kończące się aukcje internetowe na portalu Allegro i podszywając się za sprzedającego kontaktowali się drogą elektroniczną z osobami biorącymi w nich udział, informując o wygranej aukcji. Wskazywali też konta bankowe, na które pokrzywdzeni mieli wpłacać pieniądze za wylicytowany towar.

Policjanci ustalili, że sprawcy utrzymując się z przestępczego procederu dysponowali kilkunastoma rachunkami. Wyłudzone pieniądze przeznaczali m.in. na sprzęt RTV, sprzęt elektroniczny służący im do popełniania przestępstw i narkotyki. W wynajętym mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli dwa laptopy, modemy GPRS oraz ukryte pod wanną i w wywietrzniku karty SIM i dokumentację potwierdzającą przestępczy proceder.

Sprawcy oszukali w ten sposób co najmniej 150 osób z całego kraju, na kwotę nie mniejszą niż 250 tys. złotych. Aktualnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy. Na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie należące do zatrzymanych o łącznej wartości około 10 tys. złotych.

Obaj zatrzymani nie pracują. Wcześniej byli już notowani za oszustwa internetowe. Teraz za przestępstwa, których się dopuścili odpowiedzą przed sądem. Za oszustwa grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

W tego typu sprawach policjanci ściśle współpracują z portalem aukcyjnym Allegro.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.