Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Uwaga! Policja skanuje.

09.10.2009 / ebos/nauka w polsce Uwaga! Policja skanuje.  

Szkoła Policji w Pile wspólnie z Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D przy Instytucie Historii Architektury Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej oraz firmą Leica Geosystems przeprowadziły rozpoznanie możliwości wykorzystania systemów skanowania 3D do oględzin i dokumentowania miejsca zdarzenia. Skanery takie od kilku lat są wykorzystywane na coraz większą skalę przez policję w USA i Australii, głównie na miejscach wypadków drogowych, różnego rodzaju katastrof, miejscach użycia broni i zabójstw oraz aktów terrorystycznych.

Na przykład nad pierwszą w historii, trójwymiarową inwentaryzacją świątyni królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie pracują specjaliści z firmy Leica Geosystems z Warszawy we współpracy z Politechniką Wrocławską. Posłuży do tego jeden z najnowocześniejszych na świecie skanerów laserowych.

W Europie zachodniej policja także zaczęła wykorzystywać tę technologię, m.in. przy rekonstrukcji wypadku lady Diany, po wybuchach bomb w metrze londyńskim w roku 2005, a niemiecka policja w śledztwach powybuchowych" - mówi nadkom. Leszek Koźmiński, wykładowca ze Szkoły Policji w Pile.

W Polsce jeszcze nikt nie wykorzystał opisywanej aparatury w jednostkach policyjnych, ale ze względu na dużą użyteczność zachwalaną przez kolegów zza granicy polska policja podjęła się sprawdzenia przydatności skanerów 3D.

We wrześniu specjaliści wykonali testy w dwóch miejscach symulowanych zdarzeń kryminalnych: w terenie otwartym (wypadek komunikacyjny) i w pomieszczeniach mieszkalnych (miejsce zabójstwa). Zgodnie z założeniami, skanowanie sprzętem HDS 3D LeicaScanstation 2 przeprowadzono jeszcze przed wykonaniem standardowych procedur, które następnie zrealizowali policjanci w zespołach, sporządzając komplet dokumentacji składający się z protokołu oględzin, szkicu roboczego i właściwego, metryczek śladowych oraz notatki pooględzinowej.

Podsumowania i porównania sposobów dokumentacji dokonano podczas spotkania warsztatowego pt. "Możliwości wykorzystania technologii skanowania 3D w zakresie praktycznych czynności oględzinowych i ich dokumentowani", które odbyło się 8 września.

Jak informują wykładowcy Zakładu Kryminalistyki Szkoły Policji w Pile w wyniku przeprowadzonych pierwszych praktycznych działań z użyciem skanerów 3D stwierdzono, że z punktu widzenia potrzeb współczesnej kryminalistyki możliwe dzięki nim jest szybkie, sprawne i bardzo dokładne wykonywanie pomiarów wyznaczonego obszaru, budynku, pomieszczenia, jako miejsc zdarzeń poddawanych oględzinom. Skanery te pozwalają na odczyt i archiwizację wszelkich danych przestrzennych - i to zarówno w wymiarze 2D, jak i 3D.
Jednocześnie użycie skanerów powoduje szybsze uzyskiwanie wyników w postaci pomiarów, sporządzanych planów i szkiców o minimalnym stopniu błędu badawczego. Zwiększa się także bezpieczeństwo pracy na miejscach zbrodni, gdyż nie ma potrzeby styczności z każdym fragmentem miejsca zdarzenia.

Zastosowanie opisywanej technologii ułatwia w dużej mierze pracę organom policji. Nie jest potrzebny powrót na miejsce zbrodni, gdyż większość danych dostępna jest w każdym momencie w postaci trójwymiarowego obrazu.

W najbliższym czasie policjanci chcą sprawdzić pracę skanera w miejscu, gdzie nastąpiła eksplozja ładunku wybuchowego. Być może potem skaner zostanie kupiony dla wybranych jednostek policji. Sprawdzone będą również nowe rozwiązania wprowadzone przez firmę Leica Geosystems - Leica Forensic Map, przeznaczone specjalnie dla działań związanych z dokumentowaniem miejsce wypadków lub zbrodni.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.