Niedziela 19 listopada 2017 Wydanie nr 3555

Uważaj !!! Sprawdź czy nie pierzesz brudnych pieniędzy

16.10.2008 / ebos/kgp Uważaj !!! Sprawdź czy nie pierzesz brudnych pieniędzy  

Śląscy policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy działając za pośrednictwem Internetu oferują zainteresowanym osobom pracę, polegającą na pośrednictwie w transferze pieniędzy. Środki finansowe przepływające między kontami bankowymi zakładanymi przez przestępców są nielegalnie pozyskiwane najprawdopodobniej w drodze tzw. "phishingu". Za "pranie brudnych pieniędzy" może grozić nawet 10 lat więzienia.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu KWP w Katowicach od kilku miesięcy pod nadzorem katowickiej Prokuratury Okręgowej prowadzą śledztwo, dotyczące prania brudnych pieniędzy. Funkcjonariusze ustalili, że przestępcy przejmują hasła dostępu do internetowych kont bankowych i kradną pieniądze klientów, przesyłając je do współpracujących z nimi pośredników, którzy transferują je ostatecznie za granicę. W ten sposób okradziono do tej pory kilkanaście osób z całej Polski.

Do zabrzańskiej jednostki Policji zgłosiła się ostatnio kobieta, z której konta zniknęło 7,5 tys. złotych. Poszkodowana ustaliła, że rzekomo wykonała przelew na konto nieznanej jej osoby. Do kradzieży doszło po tym, jak 26-latka nieskutecznie logowała się na stronie banku internetowego. Otrzymała wówczas komunikat, że nie została rozpoznana jako klientka banku. Poproszona została o podanie kilku haseł jednorazowych, które w konsekwencji posłużyły przestępcom do kradzieży pieniędzy.

Kradzieże internetowe dokonywane są najprawdopodobniej w wyniku tzw. "phishingu".

Phishing to najkrócej mówiąc pozyskanie poufnej informacji osobistej, jak hasło czy szczegóły karty kredytowej, przez udawanie osoby godnej zaufania. Dzisiaj przestępcy sieciowi wykorzystują techniki phishingu w celach zarobkowych. Popularnym celem są banki czy aukcje internetowe. Phisher wysyła zazwyczaj spam do wielkiej liczby potencjalnych ofiar, kierując je na stronę w Sieci, która udaje rzeczywisty bank internetowy, a w rzeczywistości przechwytuje wpisywane tam przez ofiary ataku informacje. Typowym sposobem jest informacja o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności ponownego reaktywowania, z podaniem wszelkich poufnych informacji. Strona przechwytująca informacje - adres do niej był podawany jako klikalny odsyłacz w poczcie phishera - jest łudząco podobna do prawdziwej.

Przestępcy pozyskują do współpracy pośredników wysyłając do osób poszukujących pracy ofertę zatrudnienia w języku angielskim. Zainteresowani z wiadomości e-mail dowiadują się, że ich zadaniem jest zakładanie kont bankowych, na które wpływają pieniądze i transferowanie ich w dalszej kolejności za granicę (głównie na Ukrainę). Proponowana pośrednikowi prowizja sięga od 2 do 7% przekazywanej sumy.

Policjanci dotychczas ustalili, że z kont bankowych kilkunastu poszkodowanych osób "wyparowało" blisko 1 mln 500 tys. złotych. W ręce funkcjonariuszy wpadło też 10 osób, które pośredniczyły w obrocie pieniędzmi pochodzącymi z przestępstwa. Zostały one objęte policyjnymi dozorami oraz zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe. Teraz mogą one trafić za kratki nawet na 10 lat

W sierpniu br. policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji w Katowicach wpadli na trop 28-latka, który "prał" pieniądze. Wspólnie z funkcjonariuszami z Gliwic śledzili pośrednika transferów. Mężczyzna został zatrzymany w chwili, gdy usiłował wypłacić z jednego z kont ponad 13 tys. złotych. Stróże prawa zabezpieczyli liczne dokumenty, potwierdzające jego udział w przestępczym procederze. Policjanci oszacowali, że wysokość strat na szkodę jednego z ogólnopolskich banków wyniosła co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wobec przestępcy zastosowano dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

Pamiętaj!!!

W przypadku otrzymania opisanej przez nas propozycji pracy, należy bezzwłocznie zawiadomić o tym policję albo prokuraturę. Jeśli przyjmiesz taką ofertę, świadomie stajesz się wspólnikiem przestępców, za co grozi surowa kara.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.