Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Uważaj !!! Sprawdź czy nie pierzesz brudnych pieniędzy

16.10.2008 / ebos/kgp Uważaj !!! Sprawdź czy nie pierzesz brudnych pieniędzy  

Śląscy policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy działając za pośrednictwem Internetu oferują zainteresowanym osobom pracę, polegającą na pośrednictwie w transferze pieniędzy. Środki finansowe przepływające między kontami bankowymi zakładanymi przez przestępców są nielegalnie pozyskiwane najprawdopodobniej w drodze tzw. "phishingu". Za "pranie brudnych pieniędzy" może grozić nawet 10 lat więzienia.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu KWP w Katowicach od kilku miesięcy pod nadzorem katowickiej Prokuratury Okręgowej prowadzą śledztwo, dotyczące prania brudnych pieniędzy. Funkcjonariusze ustalili, że przestępcy przejmują hasła dostępu do internetowych kont bankowych i kradną pieniądze klientów, przesyłając je do współpracujących z nimi pośredników, którzy transferują je ostatecznie za granicę. W ten sposób okradziono do tej pory kilkanaście osób z całej Polski.

Do zabrzańskiej jednostki Policji zgłosiła się ostatnio kobieta, z której konta zniknęło 7,5 tys. złotych. Poszkodowana ustaliła, że rzekomo wykonała przelew na konto nieznanej jej osoby. Do kradzieży doszło po tym, jak 26-latka nieskutecznie logowała się na stronie banku internetowego. Otrzymała wówczas komunikat, że nie została rozpoznana jako klientka banku. Poproszona została o podanie kilku haseł jednorazowych, które w konsekwencji posłużyły przestępcom do kradzieży pieniędzy.

Kradzieże internetowe dokonywane są najprawdopodobniej w wyniku tzw. "phishingu".

Phishing to najkrócej mówiąc pozyskanie poufnej informacji osobistej, jak hasło czy szczegóły karty kredytowej, przez udawanie osoby godnej zaufania. Dzisiaj przestępcy sieciowi wykorzystują techniki phishingu w celach zarobkowych. Popularnym celem są banki czy aukcje internetowe. Phisher wysyła zazwyczaj spam do wielkiej liczby potencjalnych ofiar, kierując je na stronę w Sieci, która udaje rzeczywisty bank internetowy, a w rzeczywistości przechwytuje wpisywane tam przez ofiary ataku informacje. Typowym sposobem jest informacja o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności ponownego reaktywowania, z podaniem wszelkich poufnych informacji. Strona przechwytująca informacje - adres do niej był podawany jako klikalny odsyłacz w poczcie phishera - jest łudząco podobna do prawdziwej.

Przestępcy pozyskują do współpracy pośredników wysyłając do osób poszukujących pracy ofertę zatrudnienia w języku angielskim. Zainteresowani z wiadomości e-mail dowiadują się, że ich zadaniem jest zakładanie kont bankowych, na które wpływają pieniądze i transferowanie ich w dalszej kolejności za granicę (głównie na Ukrainę). Proponowana pośrednikowi prowizja sięga od 2 do 7% przekazywanej sumy.

Policjanci dotychczas ustalili, że z kont bankowych kilkunastu poszkodowanych osób "wyparowało" blisko 1 mln 500 tys. złotych. W ręce funkcjonariuszy wpadło też 10 osób, które pośredniczyły w obrocie pieniędzmi pochodzącymi z przestępstwa. Zostały one objęte policyjnymi dozorami oraz zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe. Teraz mogą one trafić za kratki nawet na 10 lat

W sierpniu br. policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji w Katowicach wpadli na trop 28-latka, który "prał" pieniądze. Wspólnie z funkcjonariuszami z Gliwic śledzili pośrednika transferów. Mężczyzna został zatrzymany w chwili, gdy usiłował wypłacić z jednego z kont ponad 13 tys. złotych. Stróże prawa zabezpieczyli liczne dokumenty, potwierdzające jego udział w przestępczym procederze. Policjanci oszacowali, że wysokość strat na szkodę jednego z ogólnopolskich banków wyniosła co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wobec przestępcy zastosowano dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

Pamiętaj!!!

W przypadku otrzymania opisanej przez nas propozycji pracy, należy bezzwłocznie zawiadomić o tym policję albo prokuraturę. Jeśli przyjmiesz taką ofertę, świadomie stajesz się wspólnikiem przestępców, za co grozi surowa kara.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.