Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Weekendowe więzienie - tylko gdzie i kiedy?

24.07.2008 / ebos/lex Weekendowe więzienie - tylko gdzie i kiedy?  

Dwa dni w celi, a pozostałe pięć w domu i w pracy - taka idea przyświeca zgłoszonemu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projektowi ustawy, którego skutkiem może być przynajmniej częściowe rozładowanie tłoku w polskich zakładach karnych. Kilka dni temu do Sejmu trafił projekt ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym w systemie tygodniowym. Istotą proponowanego rozwiązania jest odbywanie przez skazanego krótkotrwałej izolacji na przemian z jego pobytem na wolności. Tzw. weekendowe więzienia miałyby, zdaniem autorów projektu, objąć 27 tys. skazanych za drobne przestępstwa (pobicia, kradzieże, wypadki samochodowe, drobne wyłudzenia, bójki).

Celem wprowadzenia wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie tygodniowym jest przede wszystkim zmniejszenie negatywnych skutków wiążących się ze stosowaniem nieprzerwanej izolacji więziennej, takich jak: utrata zatrudnienia, utrata mieszkania, dezintegracja rodziny, dezintegracja społeczna.

Ważnym też celem nowych rozwiązań, jest redukcja populacji więziennej, przy założeniu, że sądy częściej będą orzekać krótkoterminowe bezwzględne kary pozbawienia wolności zamiast kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania, przewidując udzielanie zezwoleń na odbywanie tych kar w systemie tygodniowym już na etapie postępowania wykonawczego (tj. przez sądy penitencjarne).

W obszernym projekcie szczegółowo opisane są zasady orzekania takiej kary, prawa i obowiązki skazanych, zasady wykonywania kary itd. Stosunkowo niewiele jest w nim o sprawach organizacyjnych i technicznych, a to one właśnie zdecydują o powodzeniu lub klapie przedsięwzięcie.

Weekendowe więzienia to dobry pomysł, ale też wielkie przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne – pisze Krzysztof Sobczak na portalu LEX.PL.
Projekt posłów PiS to zapewne owoc prac, jakie w tym kierunku prowadzono w Ministerstwie Sprawiedliwości za czasów Zbigniewa Ziobro. Obecne kierownictwo resortu też mówi o takiej idei, ale własnego projektu jeszcze nie przygotowało. Może dlatego, że myśli o tych wszystkich organizacyjno - technicznych uwarunkowaniach. Także dlatego zapewne, że teraz walczy z ustawą o "dozorze elektronicznym", którą rok temu uchwalono bez ustalenia takich technicznych szczegółów. To mało ważne, czy będzie to projekt rządowy czy poselski, oby tylko był dobrze przygotowany i kompletny. Ten poselski, mimo że idea jest słuszna, tych warunków nie spełnia.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.