Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Więzienie XXI wieku

06.10.2009 / ebos/sw Więzienie XXI wieku  

Wczoraj, 5 października 2009 roku odbyło się uroczyste otwarcie Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim.
W uroczystościach otwarcia udział wzięli: Andrzej Czuma - Minister Sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gen. Paweł Nasiłowski - Dyrektor Generalny Służby Więziennej oraz przedstawiciele Centralnego Zarządu Służby Więziennej, kościołów i związków wyznaniowych oraz przedstawiciele władz lokalnych.

Zbudowany w latach 2006-2009 Zakład Karny w Opolu Lubelskim jest z pewnością najnowocześniejszą w Polsce jednostką penitencjarną i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Przesądzają o tym zastosowane rozwiązania techniczne, technologiczne i funkcjonalne.

Nowością na skalę krajową są zabezpieczenia techniczno-ochronne, które nie przewidują posterunków uzbrojonych, co pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie funkcjonariuszy działu ochrony do pracy w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi.

Całość obszaru otoczono murem ochronnym o wysokości 7m. Jest on odsunięty od granic działki w celu umożliwienia dojazdu od strony zewnętrznej. Obok ogrodzenia wewnętrznego przebiegającego wzdłuż muru ochronnego zastosowano ogrodzenia sektorowe oddzielające od siebie poszczególne rejony oraz wyznaczające ciągi piesze i jezdne, co ma zasadnicze znaczenie w kontekście braku posterunków uzbrojonych.
Jest to zakład karny typu zamkniętego, przeznaczony dla mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy oraz młodocianych. W zakładzie wydzielono także dwa oddziały dla tymczasowo aresztowanych pozostających w dyspozycji sądów rejonowych w Puławach, Kraśniku i Opolu Lubelskim.

Jednostkę zlokalizowano na peryferiach miasta przy ulicy Owocowej. Zajmuje ona teren o powierzchni 5,6 ha. Uzyskana pojemność (623 miejsca zakwaterowania) lokuje zakład pod względem wielkości na trzecim miejscu w okręgu po Areszcie Śledczym w Lublinie i Zakładzie Karnym w Chełmie.
W jednostce jest zatrudnionych 253 funkcjonariuszy i 3 pracowników cywilnych.

W jednostce będzie funkcjonował zespół szkół na poziomie gimnazjalnym i licealnym oraz oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu.

Uruchomienie nowego zakładu karnego poważnie złagodzi problem przeludnienia więzień w okręgu lubelskim. Jest to niezmiernie ważne w kontekście orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego uznającego za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy pozwalające dyrektorom jednostek penitencjarnych na stosowanie tzw. wyjątkowych warunków osadzenia, które to regulacje stracą moc obowiązującą z dniem 6 grudnia 2009 roku.

Nowoczesne, w pełni izolacyjne więzienie poprawi ochronę społeczeństwa przed przestępczością i podniesie poziom zabezpieczenia ochronnego skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności. Umożliwi także dalszą racjonalizację rozmieszczenia tymczasowo aresztowanych, co wyeliminuje konieczność realizowania konwojów policyjnych na znaczne odległości.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.