Czwartek 29 czerwca 2017 Wydanie nr 3412

Wpadli oszuści od jednopensówek

21.05.2008 / ebos/kgp  Wpadli oszuści od jednopensówek  

Oszustwo na tzw. złote jednopensówki ciągle zbiera swoje żniwo. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy próbowali sprzedać bezwartościowe jednopensówki jako złote monety. Policję powiadomił zaczepiony przez oszustów mieszkaniec Rzeszowa, któremu cała sytuacja wydała się bardzo dziwna. Jak się okazało ci sami mężczyźni kilka dni wcześniej oszukali na 44 tys.zł. 71-latka z Białegostoku.
W czwartek, 15 maja przed południem, na ulicy Asnyka do mieszkańca Rzeszowa, który chwilę wcześniej wyszedł z banku, podszedł nieznany mężczyzna i spytał o drogę do najbliższego kantoru. Gdy ten tłumaczył którędy ma iść, dołączył do nich mężczyzna, w wieku około 30 lat i zaproponował sprzedaż złotych monet. Zaczepionemu cała sytuacja wydała się podejrzana, dlatego odszedł i powiadomił Policję.

Przybyli na miejsce funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania oszustów w pobliżu dworca PKP i PKS oraz ulic Asnyka, Jabłońskiego i Grottgera. W tym rejonie zauważyli dwóch mężczyzn odpowiadających opisowi podanemu przez zgłaszającego. Policjanci zatrzymali podejrzanych. W samochodzie należącym do jednego z nich znaleziono woreczek z 68 szt. monet - jednopensówek.

Podczas wyjaśniania okoliczności sprawy okazało się, że zatrzymani mężczyźni są poszukiwani przez podlaską Policję w zawiązku ze sprawą oszustw na tzw. złotą jednopensówkę do sprawy sprzed kilku dni. Wtedy to 71-letni mieszkaniec Białegostoku okazyjnie miał kupić złote monety, które później okazały się mało wartymi jednopensówkami. Najpierw został zaczepiony przez podającego się za Białorusina mężczyznę, który poprosił o wskazanie złotnika, gdzie mógłby sprzedać złote monety. Po chwili podszedł do nich drugi nieznajomy, który kupił 10 rzekomo złotych monet. Gdy wrócił od złotnika oznajmił, że są one warte dużo więcej niż za nie zapłacił. Oczarowany możliwością szybkiego zarobienia pieniędzy białostoczanin kupił 50 monet. Okazało się, że wszystkie są fałszywe. Starszy pan stracił na „złotym interesie” 44 tysiące złotych.

Zatrzymanie oszustów było możliwe dzięki prawidłowej reakcji mieszkańca Rzeszowa. Niestety, mimo wielokrotnie podawanych przykładów tego rodzaju oszustw, nadal wiele osób daje się skusić wizją łatwego zysku. Oszuści wybierają na swoje ofiary zazwyczaj osoby starsze, które udają się do banków, by podjąć oszczędności. Sprawcy wcześniej obserwują wybraną osobę i zaczepiają ją, gdy ta wyjdzie z banku. Schemat działania oszustów jest zawsze podobny.

Obu podejrzanych przewieziono do komendy wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Tam oszukany 71-latek rozpoznał zatrzymanych w Rzeszowie jako tych którzy sprzedali mu 50 jednopensówek. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzut oszustwa, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku obaj zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Teraz policjanci sprawdzają, czy przestępcy nie mają na sumieniu innych tego typu czynów. Podejrzewają bowiem, że oszuści mogli działać na terenie całego kraju. Dlatego też funkcjonariusze proszą wszystkich, którzy zostali oszukani w podobny sposób, o kontakt z najbliższą jednostką Policji pod numerem 997 lub 112.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.