Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Z Amerykanami o dozorze elektronicznym więźniów

07.10.2009 / ebos/ms Z Amerykanami o dozorze elektronicznym więźniów  

Wymiana doświadczeń i informacji na temat funkcjonowania Systemu Dozoru Elektronicznego w Polsce i w Teksasie, a także dyskusja nad organizacją więziennictwa – to tylko niektóre tematy poruszone w trakcie spotkania, które odbyło się wczoraj, 6 października, Krzysztofa Kwiatkowskiego - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości z przedstawicielami teksańskiego wymiaru sprawiedliwości.

W trakcie wizyty amerykańskich gości Minister Krzysztof Kwiatkowski poruszył także temat Rafała Pietrzaka – Polaka, odsiadującego wyrok 30 lat pozbawiania wolności w jednym z teksańskich więzień. Ministerstwo Sprawiedliwości RP od lat stara się o przekazanie skazanego do Polski w celu wykonywania orzeczonej przez amerykański sąd kary w tutejszym zakładzie karnym. Do tej pory wysiłki te nie przyniosły żadnego skutku. Dlatego też Minister Krzysztof Kwiatkowski przekazał dzisiaj amerykańskiej delegacji stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości proszące o uzyskanie zgody gubernatora stanu Teksas na odbycie kary w Polsce. Przedstawiciele władz Teksasu poinformowali, że prośbę w tym zakresie przekażą gubernatorowi swojego stanu. Obecnie przeszkodą do odbycia przez Rafała Pietrzaka pozostałej kary w Polsce jest, jak poinformował Ministra Sprawiedliwości RP amerykański Prokurator Generalny, brak zgody władz stanowych Teksasu.

W skład amerykańskiej delegacji, która gościła dzisiaj w Ministerstwie Sprawiedliwości wchodzili m.in.: Bryan Collier – Zastępca Dyrektora Naczelnego Teksańskiego Departamentu Wymiaru Sprawiedliwości, Doug Dretke – Dyrektor Instytutu Zarządzania Więziennictwem Teksasu przy Centrum Wymiaru Sprawiedliwości, Bobby Lumpkins – Zastępca Dyrektora Działu do spraw Nadzoru nad Więzieniami Prywatnymi Teksańskiego Departamentu Wymiaru Sprawiedliwości, Michael Upshaw – Dyrektor Departamentu Szkolenia i Doskonalenia Kadr Teksańskiego Departamentu Wymiaru Sprawiedliwości oraz Diana Kukua – Dyrektor Więzienia Garza East & West.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.