Czwartek 20 lipca 2017 Wydanie nr 3433

"Zabójczo" tani sprzęt na celowniku celników

24.05.2008 / ebos/gazeta wyborcza  

Towary na polskich aukcjach internetowych są coraz tańsze, wręcz "zabójczo" tanie - pisze Gazeta Wyborcza. Wszystko za sprawą niskiego kursu dolara i sprytnych sprzedawców aukcyjnych z Polski, którzy sprowadzając sprzęt zza oceanu, bez większych problemów omijają cło i podatek VAT. Urzędnicy skarbowi ostrzegają, że proceder ten będzie ścigany.

Coraz częściej przeglądając towary wystawione na aukcjach, szczególnie sprzęt elektroniczny, ale nie tylko, trudno wyjść ze zdumienia. Ich ceny są tak niskie, że czasami można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z kradzionym towarem. Jak się okazuje, zwykle kradziony nie jest, ale na sprzedaży tej nie zarabia budżet państwa.

Dzięki niskiemu kursowi dolara Polakom opłaca się teraz kupować w USA. Kupować, a nawet dalej odsprzedawać, gdyż cena i tak będzie znacznie niższa od tych samych produktów, rozprowadzanych legalnie przez dystrybutorów na naszym rynku.

Z okazji tej korzysta coraz większa liczba sprzedawców aukcyjnych. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni kontakt w Stanach i zorganizować przesyłkę tak, by nie została oclona i nie doliczono do ceny produktu 22% podatku VAT. Jak się okazuje, w tego typu usługach, choć nieoficjalnie, specjalizują się nawet niektóre polonijne firmy - donosi Gazeta Wyborcza.

Wielu przedsiębiorcom nie podoba się tego typu nieuczciwa konkurencja. Jednak w tym przypadku platformy aukcyjne niezbyt garną się do zdecydowanych reakcji. Dlatego też jedna z polskich firm zajmujących się aukcyjnym handlem zaalarmowała warszawską Izbę Celną oraz urzędników skarbowych, wskazując im przykładowych sprzedawców-przemytników.

Celnicy i skarbówka podobno nie zamierzają puszczać tego typu aukcji płazem. Ostrzegają jednocześnie, że konsekwencje za nieopłacenie cła i podatku mogą być bardzo kosztowne, a o należne skarbowi państwa opłaty urzędnicy mogą się upomnieć nawet w ciągu pięciu lat od zakupu.

Inne artykuły

Bezpłatna terapia dla ofiar wypadków komunikacyjnych

07.07.2017

Uczestnicy oraz świadkowie wypadków komunikacyjnych, a także osoby, które straciły w takim wypadku bliskich mają szansę na bezpłatną psychoterapię u specjalistów z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. To trzecia edycja programu TRAKT...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Finał jazzsocjalizacji

14.07.2017

Wyjątkowym koncertem podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Więziennej, znany pianista jazzowy, Leszek Możdżer, podsumował dotychczasową współpracę z gdańską Służbą Więzienną. Projekt współpracy gdańskiej Służby Więziennej z Leszkiem...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.