Niedziela 21 stycznia 2018 Wydanie nr 3618

"Zabójczo" tani sprzęt na celowniku celników

24.05.2008 / ebos/gazeta wyborcza  

Towary na polskich aukcjach internetowych są coraz tańsze, wręcz "zabójczo" tanie - pisze Gazeta Wyborcza. Wszystko za sprawą niskiego kursu dolara i sprytnych sprzedawców aukcyjnych z Polski, którzy sprowadzając sprzęt zza oceanu, bez większych problemów omijają cło i podatek VAT. Urzędnicy skarbowi ostrzegają, że proceder ten będzie ścigany.

Coraz częściej przeglądając towary wystawione na aukcjach, szczególnie sprzęt elektroniczny, ale nie tylko, trudno wyjść ze zdumienia. Ich ceny są tak niskie, że czasami można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z kradzionym towarem. Jak się okazuje, zwykle kradziony nie jest, ale na sprzedaży tej nie zarabia budżet państwa.

Dzięki niskiemu kursowi dolara Polakom opłaca się teraz kupować w USA. Kupować, a nawet dalej odsprzedawać, gdyż cena i tak będzie znacznie niższa od tych samych produktów, rozprowadzanych legalnie przez dystrybutorów na naszym rynku.

Z okazji tej korzysta coraz większa liczba sprzedawców aukcyjnych. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni kontakt w Stanach i zorganizować przesyłkę tak, by nie została oclona i nie doliczono do ceny produktu 22% podatku VAT. Jak się okazuje, w tego typu usługach, choć nieoficjalnie, specjalizują się nawet niektóre polonijne firmy - donosi Gazeta Wyborcza.

Wielu przedsiębiorcom nie podoba się tego typu nieuczciwa konkurencja. Jednak w tym przypadku platformy aukcyjne niezbyt garną się do zdecydowanych reakcji. Dlatego też jedna z polskich firm zajmujących się aukcyjnym handlem zaalarmowała warszawską Izbę Celną oraz urzędników skarbowych, wskazując im przykładowych sprzedawców-przemytników.

Celnicy i skarbówka podobno nie zamierzają puszczać tego typu aukcji płazem. Ostrzegają jednocześnie, że konsekwencje za nieopłacenie cła i podatku mogą być bardzo kosztowne, a o należne skarbowi państwa opłaty urzędnicy mogą się upomnieć nawet w ciągu pięciu lat od zakupu.

Inne artykuły

Umrzeć w więzieniu

04.01.2018

Dożywotnie pozbawienie wolności jest karą szczególną, orzekaną m.in. za najbardziej brutalne odebranie życia. W populacji więźniów odbywających takie wyroki można wyróżnić specyficzne grupy. Są to młodociani, skazani na dożywocie mimo swojego...

Deportowanym do Polski karę przeliczamy od nowa

03.01.2018

W jednostkach penitencjarnych przebywa 836* osadzonych deportowanych z innych krajów. Zgodnie z przepisami o transferach osób skazanych obowiązującymi od 5 grudnia 2016 r., do naszych więzień przyjeżdżają Polacy, odbywający karę pozbawienia...

Do 5 lat za cofanie licznika i brak badań po wymianie licznika

14.01.2018

Kto zmienia wskazanie licznika przebiegu całkowitego pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Krótko i na temat: w serwisie Rządowego Centrum Legislacji pojawił...

Obowiązkowy kask na nartach i snowboardzie

27.12.2017

Jeśli Mikołaj przyniósł narty lub deskę, warto, by skoczył szybko po kask, ponieważ dzieci i młodzież do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek stosowania kasku na stoku narciarskim i snowboardzie — zaś niedopilnowanie tej powinności przez...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.