Sobota 23 września 2017 Wydanie nr 3498

Zapobieganie i zwalczanie porwań i uprowadzeń - szkolenia Policji

04.08.2008 / ebos/kgp Zapobieganie i zwalczanie porwań i uprowadzeń - szkolenia Policji  

Już we wrześniu polscy policjanci wezmą udział w specjalistycznym szkoleniu z zakresu zapobiegania oraz zwalczania porwań i uprowadzeń. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się z nimi eksperci z brytyjskiej agencji do spraw zwalczania poważnej przestępczości zorganizowanej.

Szef jednostki do spraw zwalczania kidnapingu i wymuszeń, która wchodzi w skład tej agencji, spotkał się ostatnio z zastępcą komendanta głównego Policji.

Wizytę w komendzie głównej Policji w Warszawie złożył pan Rob Ormsby, szef jednostki do spraw zwalczania kidnapingu i wymuszeń, wchodzącej w skład agencji do spraw zwalczania poważnej przestępczości zorganizowanej (SOCA – Serious Organized Crime Agency). W wyniku rozmów z kierownictwem komendy głównej ustalono, że eksperci SOCA we wrześniu przeprowadzą w Polsce specjalistyczne szkolenie z zakresu zapobiegania oraz zwalczania porwań i uprowadzeń. Udział w nim wezmą przedstawiciele polskiej Policji z całego kraju. Program szkolenia obejmie m.in. pełną prezentację podręcznika ONZ do spraw zwalczania kidnapingu (United Nations Counter Kidnapping Manual).
.............................................................................................
The Serious Organised Crime Agency SOCA

SOCA to specjalne, scentralizowane siły policyjne, które liczą 4 tys. funkcjonariuszy i realizują swoje zadania na terenie całej Wielkiej Brytanii. Jednostka do spraw zwalczania kidnapingu i wymuszeń składa się z najlepszych, najbardziej doświadczonych ekspertów policyjnych, którzy cieszą się międzynarodowym uznaniem.
..............................................................................................

Polska Policja wyznaczyła ponadto oficera kontaktowego z komendy głównej, który będzie odpowiedzialny za kontakty z przedstawicielami SOCA w przypadku porwań dla okupu i uprowadzeń. Polscy funkcjonariusze będą też aktywnie uczestniczyć w pracach europejskiej sieci zespołów doradczych (European Network of Advisory Teams).

Dwa lata temu grupa zadaniowa szefów Policji europejskich (European Police Chiefs Task Force), przy wsparciu Europolu, doprowadziła do utworzenia europejskiej sieci zespołów doradczych. Jej głównym celem jest współpraca międzynarodowa w przypadku spraw dotyczących porwań i wymuszeń, gdy zagrożone jest życie ofiar. Jest ona również platformą ułatwiająca wymianę doświadczeń i realizację programów szkoleniowych w tej dziedzinie.

Na początku lipca 2008 roku polska delegacja, pod przewodnictwem zastępcy komendanta głównego Policji nadinsp. Kazimierza Szwajcowskiego, złożyła wizytę w Policji Metropolitarnej w Londynie, aby zapoznać się ze strategią, taktyką i metodami działania tamtejszych policjantów w przypadku porwań dla okupu i uprowadzeń. Strona brytyjska szczegółowo omówiła wybrane przypadki porwań dla okupu, do jakich doszło w ostatnim czasie w Londynie. Zaprezentowała również strukturę organizacyjną i zasady działania specjalnych grup policyjnych zajmujących się tego rodzaju sprawami.

Ustalono, że robocze kontakty z Policją Metropolitarną w Londynie utrzymywać będzie komenda stołeczna Policji w Warszawie. Zadba również o organizację specjalistycznych szkoleń dla funkcjonariuszy KSP.

Inne artykuły

Nowy rok szkolny w więziennych szkołach

05.09.2017

Tak jak w innych szkołach w Polsce, w Centrach Kształcenia Ustawicznego, funkcjonujących przy aresztach śledczych i zakładach karnych, rozpoczął się rok szkolny. Oficjalna inauguracja miała miejsce w Zakładzie Karnym we Włocławku. Nowy rok...

Czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego - jeśli pojawiła się w ostatnich dniach na dokonanie czynności?

31.08.2017

Pytanie jest proste i logiczne, odpowiedź… niekoniecznie: czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego — nawet jeśli wszyscy czekali do ostatniego momentu (na wniesienie skargi kasacyjnej) — bo skoro na coś mamy dwa...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Ustna umowa pożyczki

13.09.2017

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna — a zwłaszcza czy pożyczkobiorca może być zobowiązany do zwrotu pieniędzy pożyczonych „na gębę”? Czy dowodem może być zapisana w kalendarzu pożyczkodawcy notatka — podpisana przez pożyczającego? (wyrok Sądu...

Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią - Konferencja

28.08.2017

Fundacja Court Watch Polska zaprasza wszystkich sędziów do udziału w konferencji pt. „Zaufanie budowane przez komunikację. Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią”, która odbędzie się pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - SSN prof...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.