Poniedziałek 20 listopada 2017 Wydanie nr 3556

Zatrzymano 18 dilerów

21.05.2009 / ebos.pl/policja.pl Zatrzymano 18 dilerów  

Policjanci z Łodzi i Sieradza rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą rozprowadzającą środki odurzające. Podczas wczorajszej realizacji w ręce stróżów prawa wpadło 16 osób, jedną osobę zatrzymano wcześniej, a kolejna dobrowolnie zgłosiła się do prokuratury. Ustalono, że od 2003 roku wprowadzili do obiegu co najmniej 50 kg amfetaminy i marihuany oraz kilkanaście tysięcy tabletek ekstazy o czarnorynkowej wartości ponad miliona złotych. Części z nich grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Już od jesieni ubiegłego roku do policji zaczęły napływać operacyjne informacje o grupie dilerów narkotyków. Rozpracowaniem tej grupy zajęli się kryminalni z Łodzi i Sieradza. Bardzo szybko ustalono, że w skład narkotykowego gangu wchodzi co najmniej kilkanaście osób, które tworzą swoistą "drabinę" w narkobiznesie. Część z nich posiadała i dostarczała hurtowe ilości narkotyków pomniejszym dilerom, którzy je porcjowali, a następnie „puszczali” do sprzedaży detalicznej w różnego rodzaju lokalach rozrywkowych.

Zebrany materiał dowodowy został przedstawiony Prokuraturze w Sieradzu, która w styczniu bieżącego roku wszczęła śledztwo w tej sprawie. Prokuratorzy i policyjni śledczy ustalili, że działali oni w narkotykowej branży od 2003 roku i do chwili obecnej wprowadzili do obiegu co najmniej 50 kilogramów amfetaminy i marihuany oraz kilkanaście tysięcy sztuk tabletek ekstazy o czarnorynkowej wartości ponad miliona złotych.

20 maja policjanci z Łodzi i Sieradza wspierani przez antyterrorystów przystąpili do zatrzymań dilerów. Z samego rana zapukali do kilkunastu mieszkań na terenie Sieradza i zatrzymali 16 osób w wieku od 20 do 30 lat – 13 mężczyzn i 3 kobiety. Część z zatrzymanych jest znana sieradzkiej policji i w przeszłości była już w konflikcie z prawem. Ponadto jedną osobę zatrzymano wcześniej, a dzisiaj kolejna podejrzewana osoba dobrowolnie zgłosiła się do Prokuratury Okręgowej. Przy zatrzymanych zabezpieczono ponad 50 gramów amfetaminy i 20 gramów marihuany oraz 2 wagi, kilka tysięcy pustych "dilerek", a także maczetę i pistolet hukowy.

14 podejrzanym przedstawiono zarzuty posiadania i rozprowadzania środków odurzających, a kilku z nich usłyszało także zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Jeszcze wczoraj zostali oni objęci dozorami policyjnymi – zastosowano także wobec nich poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju. 4 zatrzymanych dobrowolnie poddało się karze. Kolejna dwójka podejrzanych – 26 i 27-latek spędziła noc w policyjnym areszcie, a dzisiaj Prokuratura wystąpi do Sądu z wnioskami o ich tymczasowe aresztowanie.

Mężczyznom zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej i rozprowadzanie znacznych ilości narkotyków – czyny te zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat. Policja i Prokuratura Okręgowa w Sieradzu traktuje sprawę jako rozwojową.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.