Poniedziałek 20 listopada 2017 Wydanie nr 3556

Zatrzymano podejrzanego o zabójstwo sprzed 18 lat

16.05.2009 / ebos.pl/policja.pl Zatrzymano podejrzanego o zabójstwo sprzed 18 lat  

Zbigniew M., poszukiwany od 18 lat, został wczoraj zatrzymany w Ostrowie Wielkopolskim. Mężczyzna jest podejrzewany o udział w zabójstwie polskiego lekarza na terenie Niemiec. Przez pewien czas ukrywał się w Legii Cudzoziemskiej pod zmienionym nazwiskiem. Zbigniew M. pojawił się w Polsce, po tym jak sąd francuski zwolnił go z aresztu. Prawdopodobnie miał zamiar dobrowolnie zgłosić się do Prokuratury w Ostrowie Wielkopolski.

Wczoraj popołudniu na ulicy Krotoszyńskiej w Ostrowie Wielkopolskim policjanci z zespołu poszukiwań celowych KWP w Poznaniu przy wsparciu pododdziału antyterrorystów zatrzymali Zbigniewa M. Nie stawiał on żadnego oporu.

Zbigniewa M. od 1991 roku ukrywał się przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości. Był podejrzany o zabójstwo polskiego lekarza w Niemczech w pobliżu miejscowości Geeste. Niemiecka policja i prokuratura rozesłały wówczas listy gończe. Podejrzewano, że Zbigniew M. ukrył się w Polsce. Przez lata nie natrafiono jednak na jego ślad.

W 2001 roku poszukiwaniem Zbigniewa M. zajęli się policjanci z zespołu poszukiwań celowych KWP w Poznaniu. Była to wówczas nowa grupa policyjnych poszukiwaczy, których zadaniem jest ściganie sprawców najpoważniejszych przestępstw i osób ukrywających się przez wiele lat.

Policjantów w szczególny sposób zaintrygowała sprawa zniknięcia Zbigniewa M. Przypuszczali nawet, że poszukiwany nie żyje. Nie dawały im jednak spokoju informacje, które od czasu do czasu do nich docierały, że poszukiwany jest we Francji. Nie jest tajemnicą, że niekiedy ludzie, którzy mieli konflikt z prawem, znajdowali schronienie w Legii Cudzoziemskiej. Strona francuska na prośbę polskiej Policji ustaliła, że Zbigniewa M. nie ma na liście żołnierzy. Policjanci słusznie zaczęli podejrzewać, że poszukiwany może posługiwać się fałszywym nazwiskiem.

Współpracując ze sobą policjanci z Polski i Francji doszli do wniosku, że trzeba ustalić nazwisko pod, którym ukrywa się Zbigniew M. Przydatna byłaby także informacja lub ślad prowadzący do miejsca, gdzie przebywa poszukiwany Polak. To zadanie wzięli na siebie funkcjonariusze zespołu poszukiwań celowych KWP w Poznaniu. Dowiedzieli się, że Zbigniew M. rzeczywiście był w Legii Cudzoziemskiej pod fałszywym nazwiskiem. Kilka lat temu odszedł z niej na emeryturę, założył rodzinę i osiadł we Francji. Zdobył także francuskie obywatelstwo.

Wszystkie informacje, jakie udało się do tej pory zdobyć, poznańscy policjanci przekazali francuskim kolegom. 19 stycznia nadeszła z Francji wiadomość, że poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania, Zbigniew M. został zatrzymany. O zatrzymaniu zawiadomiona została policja i niemieckie organy śledcze, które zajmują się wyjaśnieniem okoliczności zabójstwa kaliskiego lekarza Jerzego Ł. Francuski sąd wypuścił Zbigniewa M. z aresztu.

Kiedy poszukiwany pojawił się w Polsce, policjanci już o tym wiedzieli. Precyzyjnie przygotowali zasadzkę, aby go zatrzymać. Wczoraj został zatrzymany w pobliżu budynku prokuratury, prawdopodobnie chciał dobrowolnie zgłosić się do prokuratury w celu wyjaśnienia spraw, za które jest ścigany. W areszcie będzie oczekiwał na proces.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.