Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Zatrzymano podejrzanego o zabójstwo sprzed 18 lat

16.05.2009 / ebos.pl/policja.pl Zatrzymano podejrzanego o zabójstwo sprzed 18 lat  

Zbigniew M., poszukiwany od 18 lat, został wczoraj zatrzymany w Ostrowie Wielkopolskim. Mężczyzna jest podejrzewany o udział w zabójstwie polskiego lekarza na terenie Niemiec. Przez pewien czas ukrywał się w Legii Cudzoziemskiej pod zmienionym nazwiskiem. Zbigniew M. pojawił się w Polsce, po tym jak sąd francuski zwolnił go z aresztu. Prawdopodobnie miał zamiar dobrowolnie zgłosić się do Prokuratury w Ostrowie Wielkopolski.

Wczoraj popołudniu na ulicy Krotoszyńskiej w Ostrowie Wielkopolskim policjanci z zespołu poszukiwań celowych KWP w Poznaniu przy wsparciu pododdziału antyterrorystów zatrzymali Zbigniewa M. Nie stawiał on żadnego oporu.

Zbigniewa M. od 1991 roku ukrywał się przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości. Był podejrzany o zabójstwo polskiego lekarza w Niemczech w pobliżu miejscowości Geeste. Niemiecka policja i prokuratura rozesłały wówczas listy gończe. Podejrzewano, że Zbigniew M. ukrył się w Polsce. Przez lata nie natrafiono jednak na jego ślad.

W 2001 roku poszukiwaniem Zbigniewa M. zajęli się policjanci z zespołu poszukiwań celowych KWP w Poznaniu. Była to wówczas nowa grupa policyjnych poszukiwaczy, których zadaniem jest ściganie sprawców najpoważniejszych przestępstw i osób ukrywających się przez wiele lat.

Policjantów w szczególny sposób zaintrygowała sprawa zniknięcia Zbigniewa M. Przypuszczali nawet, że poszukiwany nie żyje. Nie dawały im jednak spokoju informacje, które od czasu do czasu do nich docierały, że poszukiwany jest we Francji. Nie jest tajemnicą, że niekiedy ludzie, którzy mieli konflikt z prawem, znajdowali schronienie w Legii Cudzoziemskiej. Strona francuska na prośbę polskiej Policji ustaliła, że Zbigniewa M. nie ma na liście żołnierzy. Policjanci słusznie zaczęli podejrzewać, że poszukiwany może posługiwać się fałszywym nazwiskiem.

Współpracując ze sobą policjanci z Polski i Francji doszli do wniosku, że trzeba ustalić nazwisko pod, którym ukrywa się Zbigniew M. Przydatna byłaby także informacja lub ślad prowadzący do miejsca, gdzie przebywa poszukiwany Polak. To zadanie wzięli na siebie funkcjonariusze zespołu poszukiwań celowych KWP w Poznaniu. Dowiedzieli się, że Zbigniew M. rzeczywiście był w Legii Cudzoziemskiej pod fałszywym nazwiskiem. Kilka lat temu odszedł z niej na emeryturę, założył rodzinę i osiadł we Francji. Zdobył także francuskie obywatelstwo.

Wszystkie informacje, jakie udało się do tej pory zdobyć, poznańscy policjanci przekazali francuskim kolegom. 19 stycznia nadeszła z Francji wiadomość, że poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania, Zbigniew M. został zatrzymany. O zatrzymaniu zawiadomiona została policja i niemieckie organy śledcze, które zajmują się wyjaśnieniem okoliczności zabójstwa kaliskiego lekarza Jerzego Ł. Francuski sąd wypuścił Zbigniewa M. z aresztu.

Kiedy poszukiwany pojawił się w Polsce, policjanci już o tym wiedzieli. Precyzyjnie przygotowali zasadzkę, aby go zatrzymać. Wczoraj został zatrzymany w pobliżu budynku prokuratury, prawdopodobnie chciał dobrowolnie zgłosić się do prokuratury w celu wyjaśnienia spraw, za które jest ścigany. W areszcie będzie oczekiwał na proces.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.