Czwartek 29 czerwca 2017 Wydanie nr 3412

Zatrzymano sprawców napadów na sklepy

26.02.2009 / ebos.pl / policja.pl Zatrzymano sprawców napadów na sklepy  

Straszyli sprzedawczynie, że jeżeli nie wydadzą im pieniędzy i alkoholu, to użyją strzykawki wypełnionej groźną substancją. Mężczyźni w wieku 23 i 29 lat wpadli dzięki czujności ursynowskich patrolowców. Jednego z przestępców policjanci rozpoznali podczas domowej interwencji, drugiego – na ulicy. Ponadto kryminalni z Mokotowa zatrzymali Marcina M., który pomagał znajomym w jednym z napadów. Dzisiaj o losie wspólników zadecyduje prokurator. Wszystkim grozi kara nawet do 12 lat więzienia.

Swój rozbójniczy proceder mężczyźni rozpoczęli w pierwszych dniach lutego. Kryminalni z Mokotowa wiedzieli o pięciu napadach, podczas których sprawcy zrabowali ponad 3 tys. złotych. Za każdym razem bandyci działali podobnie. Jeden z nich wchodził do sklepu, gdy nie było w nim klientów, i przystawiał do szyi ekspedientek strzykawkę wypełnioną brunatną cieczą. Informował, że jest w nich substancja, która „zmasakruje twarz”. Przerażone kobiety wskazywały miejsce przechowywania gotówki, a bandyta uciekał z łupem.

Wszystkie patrole w okolicy znały dokładne rysopisy sprawców dzięki nagraniu z monitoringu. Kres ich działalności położył patrol prewencji z Ursynowa. Mundurowi wyjaśniali wieczorem okoliczności domowej awantury. Dostali zgłoszenie, że w jednym z mieszkań agresywny 23-latek grozi swojej siostrze. Kiedy funkcjonariusze przekroczyli próg mieszkania, rozpoznali w sprawcy awantury mężczyznę, który razem ze wspólnikiem dokonał pięciu napadów na miejscowe sklepy. Kolejne godziny mężczyzna trzeźwiał w policyjnej celi. Badanie wykazało w jego organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Zaledwie po godzinie wpadł drugi z poszukiwanych mężczyzn. 29-latka, który szedł ulicą Belgradzką, wypatrzył ursynowski patrol. Dariusz S. podzielił losy wspólnika i trafił pod klucz. Obaj zatrzymani przyznali się do napadów na sklepy. Nie znaleziono jednak strzykawek ani igieł. Mężczyźni stwierdzili, iż wyrzucali je po każdym rozboju.

Kryminalni z Mokotowa wiedzieli, że w ostatnim z napadów, oprócz zatrzymanych przez ursynowskich policjantów, brał udział jeszcze jeden mężczyzna. 29-latka zatrzymali w domu, gdzie znaleziono sztukę amunicji oraz atrapę broni. Marcin S. przyznał się do przestępstwa. Dodał, że chwilę przed napadem razem ze wspólnikami kupili strzykawkę, do której Dariusz S. pobrał własną krew. Potem, grożąc kobiecie, zabrali pieniądze i uciekli.

Dzisiaj o losach zatrzymanych zadecyduje prokurator. Najprawdopodobniej Marcin S. usłyszy jeden zarzut, a Dariusz S. - aż pięć, za przestępstwa, jakich się dopuścił. Jego 23-letni wspólnik może też usłyszeć zarzuty gróźb karalnych oraz przywłaszczenia pieniędzy. Wszystkim grozi kara nawet do 12 lat więzienia.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.