Piątek 17 listopada 2017 Wydanie nr 3553

Zatrzymano sprawców napadów na sklepy

26.02.2009 / ebos.pl / policja.pl Zatrzymano sprawców napadów na sklepy  

Straszyli sprzedawczynie, że jeżeli nie wydadzą im pieniędzy i alkoholu, to użyją strzykawki wypełnionej groźną substancją. Mężczyźni w wieku 23 i 29 lat wpadli dzięki czujności ursynowskich patrolowców. Jednego z przestępców policjanci rozpoznali podczas domowej interwencji, drugiego – na ulicy. Ponadto kryminalni z Mokotowa zatrzymali Marcina M., który pomagał znajomym w jednym z napadów. Dzisiaj o losie wspólników zadecyduje prokurator. Wszystkim grozi kara nawet do 12 lat więzienia.

Swój rozbójniczy proceder mężczyźni rozpoczęli w pierwszych dniach lutego. Kryminalni z Mokotowa wiedzieli o pięciu napadach, podczas których sprawcy zrabowali ponad 3 tys. złotych. Za każdym razem bandyci działali podobnie. Jeden z nich wchodził do sklepu, gdy nie było w nim klientów, i przystawiał do szyi ekspedientek strzykawkę wypełnioną brunatną cieczą. Informował, że jest w nich substancja, która „zmasakruje twarz”. Przerażone kobiety wskazywały miejsce przechowywania gotówki, a bandyta uciekał z łupem.

Wszystkie patrole w okolicy znały dokładne rysopisy sprawców dzięki nagraniu z monitoringu. Kres ich działalności położył patrol prewencji z Ursynowa. Mundurowi wyjaśniali wieczorem okoliczności domowej awantury. Dostali zgłoszenie, że w jednym z mieszkań agresywny 23-latek grozi swojej siostrze. Kiedy funkcjonariusze przekroczyli próg mieszkania, rozpoznali w sprawcy awantury mężczyznę, który razem ze wspólnikiem dokonał pięciu napadów na miejscowe sklepy. Kolejne godziny mężczyzna trzeźwiał w policyjnej celi. Badanie wykazało w jego organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Zaledwie po godzinie wpadł drugi z poszukiwanych mężczyzn. 29-latka, który szedł ulicą Belgradzką, wypatrzył ursynowski patrol. Dariusz S. podzielił losy wspólnika i trafił pod klucz. Obaj zatrzymani przyznali się do napadów na sklepy. Nie znaleziono jednak strzykawek ani igieł. Mężczyźni stwierdzili, iż wyrzucali je po każdym rozboju.

Kryminalni z Mokotowa wiedzieli, że w ostatnim z napadów, oprócz zatrzymanych przez ursynowskich policjantów, brał udział jeszcze jeden mężczyzna. 29-latka zatrzymali w domu, gdzie znaleziono sztukę amunicji oraz atrapę broni. Marcin S. przyznał się do przestępstwa. Dodał, że chwilę przed napadem razem ze wspólnikami kupili strzykawkę, do której Dariusz S. pobrał własną krew. Potem, grożąc kobiecie, zabrali pieniądze i uciekli.

Dzisiaj o losach zatrzymanych zadecyduje prokurator. Najprawdopodobniej Marcin S. usłyszy jeden zarzut, a Dariusz S. - aż pięć, za przestępstwa, jakich się dopuścił. Jego 23-letni wspólnik może też usłyszeć zarzuty gróźb karalnych oraz przywłaszczenia pieniędzy. Wszystkim grozi kara nawet do 12 lat więzienia.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.