Wtorek 27 czerwca 2017 Wydanie nr 3410

Zatrzymany poszukiwany za zabójstwo

03.06.2009 / ebos.pl/policja.pl Zatrzymany poszukiwany za zabójstwo  

Policjanci ze Szczecina, poszukując od 2004 roku Roberta S. podejrzanego o zabójstwo, wymieniali informacje z policjami w Czechach, Niemczech, Belgii, Holandii i Hiszpanii. Ostatecznie 38-letni mężczyzna został zatrzymany w Hiszpanii i przetransportowany do kraju. Usłyszał już zarzut zabójstwa i został tymczasowo aresztowany.

14 sierpnia 2004 roku w Koszalinie pod jednym z lokali rozrywkowych doszło do zabójstwa 22-letniego mężczyzny. Tamtego dnia Robert S. z dwoma kolegami bawił się w dyskotece "Fregata" w Koszalinie. Kiedy około 5:00 rano najprawdopodobniej odurzeni alkoholem opuścili lokal, na ulicy pojawił się czerwony Fiat 126p. Kierowca z piskiem opon wykonywał manewry po pustej o tej porze ulicy. Kiedy jednak jeden manewr o mało co nie zakończył się potrąceniem kolegi Roberta S., ten nie wytrzymał. Z ustaleń policjantów wykonujących czynności na miejscu zdarzenia wynika, że najprawdopodobniej podbiegł on do malucha i rękojeścią noża zbił szybę. Kierowca próbował uciekać. Jednak Robert S. dogonił go i zadał mu kilka ciosów nożem. W tym czasie jego znajomy zaatakował pasażera. Następnie obaj mężczyźni zbiegli. Rannego 22-letniego kierowcę zabrało pogotowie, zmarł on w szpitalu.

Robert S. już wcześniej popadał w konflikt z prawem i stawał przed sądem. Po zdarzeniu z 14 sierpnia 2004 r. wszczęto poszukiwania za Robertem S. Początkowe ustalenia kryminalnych nie przynosiły rezultatu – uczestnik zdarzenia pozostawał na wolności. Sprawa w październiku 2004 roku trafiła do policjantów z Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Z pierwszych ich ustaleń wynikało, że mężczyzna najprawdopodobniej na fałszywych dokumentach został wywieziony do Belgii lub Holandii. Policjanci te informacje skrupulatnie sprawdzali. W trakcie tych sprawdzeń docierały do nich dane, że Robert S. widziany był na terenie Czech i Niemiec.

Kryminalni nawiązali bezpośrednią współpracę z grupą pościgową z Niemiec. W sprawę włączył się polski oficer łącznikowy rezydujący w Niemczech. Wszystkimi informacjami mundurowi wymieniali się na bieżąco, a całość koordynował Wydział Poszukiwań Komendy Głównej Policji. W trakcie prowadzenia czynności Sąd Okręgowy w Koszalinie wystawił za poszukiwanym Europejski Nakaz Aresztowania.

Kolejną informacją, którą uzyskali policjanci z poszukiwań celowych KWP w Szczecinie mówiła, że Robert S. przebywa na terenie Hiszpanii. Informacja ta była na tyle precyzyjna, że dokładnie wskazywała w jakiej miejscowości znajduje się obecnie 38-latek. Informację tę przekazano do policji hiszpańskiej i niemieckiej. Zaznaczono w niej, że poszukiwany może ukrywać się pod innymi danymi. I to właśnie po tych informacjach Robert S. został zatrzymany przez hiszpańskich mundurowych.

W sumie w związku z tą sprawą policjanci z poszukiwań celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wymieniali się informacjami z policjami w Czechach, Niemczech, Belgii, Holandii i Hiszpanii. Sama sprawa poszukiwawcza ma cztery tomy i ponad 1000 stron. Szeroko interesowały się nią media, była ona przedstawiana w jednym z telewizyjnych magazynów kryminalnych.

Mężczyzna do polski został przetransportowany samolotem. Konwojowali go policjanci w Wydziału Konwojowego Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Z Warszawy przewieziono go do Koszalina, gdzie stanął przed prokuratorem i usłyszał zarzut zabójstwa. Wczoraj koszaliński sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu zatrzymanego.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.