Piątek, 19 kwietnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5898
Piątek, 19 kwietnia 2024

Forum sędziów

Art. 517 kpc

Johnson
03.08.2010 18:07:44

Załóżmy że uczestnik postępowania będący na ogłoszeniu postanowienia merytorycznego zrzeka się jego doręczenia [art. 517 kpc]. Następnie ten sam uczestnik w terminie 7 dni wnosi o sporządzenie uzasadnienia postanowienia i jego doręczenie z uzasadnieniem.
I teraz:
1) sporządzamy uzasadnienie i doręczamy je, bez odpisu postanowienia temu uczestnikowi, z tym że zanim to zrobimy to i tak mu upłynie termin do złożenia apelacji, bo jest on 14 dniowy i biegnie od dnia ogłoszenia (tak mi wychodzi z literalnego czytania art. 517 kpc ale czyżbyśmy mieli tak absurdalną procedurę ?!);
2) zwrot "nie doręcza się postanowienia" z art. 517 kpc należy rozumieć jako "nie doręcza się postanowienia z uzasadnieniem" i w związku z tym zamiast pisać uzasadnienie zaskarżalnym postanowieniem odmawiamy sporządzenia uzasadnienia i doręczenia postanowienia z tym uzasadnieniem (tak chyba winno być !?)?

Ja głosuje za numerem 2, ale wątpliwości należy wyjaśniać

Włóczykij
03.08.2010 21:26:40

Pamięć mi podpowiada, żeby wybrać opcję drugą, bo po to strona się zrzeka, żeby przyspieszyć uprawocnienie.
Lektura przepisu potwierdza, bo odwołuje się do 357 kpc, a wzięty do ręki w tej chwili Komentarz Becka też "stanowi", że "skuteczne zreczenie się przez uczestnika doręczenia postanowienia powoduje, że ten uczestnik nie może żądać w terminie tygodniowym doręczenia postanowienia z uzasadnieniem." A możliwości napisania uzasadnienia na wniosek stron do akt nie ma, więc nadal potwierdza to głos za opcją drugą.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.