Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2011-05-06

'Klinika Prawa' UŁ już 10 lat udziela porad prawnych

"Klinika Prawa" Uniwersytetu Łódzkiego już 10 lat udziela porad prawnych. Z tej okazji przedstawiciele uniwersyteckich poradni prawniczych spotykają się 6 maja w Łodzi podczas XV Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersyteckich Poradni Prawnych pod hasłem: "Etyka a profesjonalizm prawników".

Organizatorami spotkania są: Studencki Punkt Informacji Prawnej "Klinika Prawa - Klinika Praw Dziecka"; Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych i Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak informuje rzecznik prasowy UŁ Tomasz Boruszczak, Studencki Punkt Informacji Prawnej "Klinika Prawa" powstał w 2001 roku dzięki osobistemu zaangażowaniu prof. Małgorzaty Król, wsparciu ówczesnych władz Wydziału Prawa i Administracji UŁ oraz inicjatywie grupy studentów prawa. W czasie swej dziesięcioletniej działalności "Klinika Prawa" przyjęła około 3500 spraw z niemal każdej dziedziny prawa.

"Najczęściej przedstawiane przez klientów problemy prawne dotyczyły spraw z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego i rodzinnego, prawa karnego oraz zagadnień związanych z prawem pracy i ubezpieczeń społecznych. W tym czasie porad prawnych udzielało około 500 studentów Wydziału Prawa i Administracji" - wyjaśnia Boruszczak.

Najszybciej i w najszerszym zakresie prawna edukacja kliniczna rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie pierwsze kliniki prawa zaczęły powstawać w pierwszej połowie XX wieku. Na szerszą skalę idea nauczania klinicznego rozkwitła w latach 60. Za jeden z powodów uważa się rozwój ruchów społecznych związanych z prawami obywatelskimi, sprzeciw wobec wojny w Wietnamie oraz programów politycznych walki w ubóstwem.

Obecnie w Polsce działa 25 poradni prawnych, w których nieodpłatną pomoc prawną świadczą studenci uczelni prawniczych. Pierwsze studenckie poradnie prawne powstały na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997) i Uniwersytecie Warszawskim (1998).

"Przeniesienie idei klinik prawa na polski grunt zawdzięczamy polskim nauczycielom akademickim i ich wizytom w Szkołach Prawa w Stanach Zjednoczonych i działających na nich klinikach prawa. Dzięki zaangażowaniu kadry naukowej polskich Wydziałów Prawa oraz wsparciu finansowemu Fundacji im. Stefana Batorego, a także zaangażowaniu środowiska studenckiego, zaczęły powstawać w Polsce pierwsze kliniki prawa" - wyjaśnia rzecznik UŁ.

XV Ogólnopolska Konferencja Uniwersyteckich Poradni Prawnych rozpocznie się o godz. 16 na Wydziale Prawa i Administracji UŁ przy ul. Kopcińskiego 8/12 w Łodzi.