Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2011-07-18

Więcej zawiadomień NIK do organów ścigania

O ponad jedną trzecią wzrosła w 2010 roku liczba zawiadomień skierowanych przez NIK do organów ścigania. Dwieście doniesień trafiło m.in. do prokuratury, policji, urzędów skarbowych i nadzoru budowlanego.

Jeśli podczas kontroli inspektorzy NIK natrafią na dowody świadczące o zaistnieniu przestępstwa, wówczas Izba kieruje do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego. W 2010 r. NIK wystosowała 208 takich zawiadomień. Doniesienia kierowane są nie tylko po zakończeniu kontroli lecz także w jej trakcie. Wcześniejszy tryb przekazywania informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związany jest z sytuacją. Stosowany jest z uwagi na niebezpieczeństwo utraty dowodów, możliwość zwiększenia rozmiarów szkody czy zagrożenie przedawnieniem czynu objętego zawiadomieniem.

W 2010 r. adresatem połowy zawiadomień była prokuratura. Blisko jedna piąta trafiła do Inspektora Nadzoru Budowlanego. Pozostałe do policji, urzędów skarbowych, Urzędu Zamówień Publicznych oraz CBA. Blisko 92 proc. doniesień dotyczyło przestępstw lub wykroczeń, reszta innych czynów, za które grozi odpowiedzialność zawodowa lub administracyjna, związana z nakładaniem kar pieniężnych.

Jakie zarzuty dominowały w doniesieniach NIK? Jednym z najczęstszych było poświadczenie przez kontrolowanych nieprawdy w dokumentach lub ich fałszowanie. Często NIK wskazywała działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego przez funkcjonariusza publicznego, który przekroczył swoje uprawnienia bądź nie dopełnił swoich obowiązków. Na liście zarzutów znalazło się również: nieprowadzenie ksiąg rachunkowych bądź nierzetelne wywiązywanie się z tego obowiązku, nadużywanie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez osoby zajmujące się sprawami majątkowymi, co skutkowało uszczupleniem majątku państwa.