Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2011-09-09

Analitycy Kryminalni solidarni z prokuratorami i sędziami

Analitycy Kryminalni Prokuratury RP, Użytkownicy Portalu Analityków Kryminalnych Prokuratury RP solidaryzują się z prokuratorami i sędziami, w pełni popierając protest związany z „psuciem prawa” przez władzę ustawodawczą. Protest zainicjowany został przez organizacje reprezentujące urzędników prokuratury i sądów, prokuratorów i sędziów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Sędziów Polskich „Iustitia”, Związku Zawodowym Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP i Stowarzyszeniu „Komitet Obrony Prokuratorów”.

W oświadczeniu Analityków Kryminalnych skupionych wokół Portalu analitycy.org, które dotarło do naszej redakcji czytamy dalej - "Akceptujemy formę protestu zapowiedzianą w uchwale Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP z dnia 16 czerwca 2011 roku, polegającą na korzystaniu w dniu 19 września 2011 r. z urlopów „na żądanie” i uczestniczeniu w akcji honorowego oddawania krwi.

Decydując się na udzielenie poparcia analitycy kryminalni mają na względzie m.in. to, że przyjęte przez Radę Ministrów „Założenia projektu budżetu państwa na rok 2012” z dnia 5 kwietnia 2011 roku przewidują zamrożenie funduszy prokuratorów i sędziów jak i pracowników administracji – asystentów, analityków, aplikantów, referendarzy, analityków i innych urzędników–oraz pracowników obsługi.

Na naszą decyzję - jak czytamy dalej w oświadczeniu - wpłynął także fakt, iż analitycy kryminalni prokuratury wchodzą w skład najniżej uposażonego korpusu urzędniczego w Polsce. Chcemy także podkreślić, iż wynagrodzenia naszej grupy zawodowej nie były waloryzowane od 2009 r., pomimo odnotowywanego wzrostu gospodarczego. Dla przykładu analitycy pracujący w podobnym charakterze w polskim sektorze prywatnym (banki, biura ekspertyz) otrzymują wynagrodzenie co najmniej dwukrotnie wyższe niż w Powszechnych Jednostkach Prokuratury, podobnie jak w instytucjach takich jak Policja czy Straż Graniczna. Takie działanie powoduje odchodzenie z prokuratury wartościowych analityków kryminalnych do innych zawodów, oraz podejmowanie pracy „po drugiej stronie procesu karnego”.

Popierając protest mamy nadzieję, że rządzący i stanowiący prawo spojrzą szerzej na sposób funkcjonowania szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości i zauważą powolną degradację zawodową i finansową urzędników prokuratury i sądów."

Analitycy Kryminalni Prokuratury RP
Użytkownicy Portalu Analityków Kryminalnych Prokuratury RP