Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2011-09-23

Jaki pożytek z więźnia?

Często w opinii społecznej więźniowie przebywają za „kratami”, nudzą się i oglądają telewizję. Żaden z nich pożytek. Jednak to właśnie oni i funkcjonariusze Służby Więziennej po raz kolejny aktywnie uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata”. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Lasy to życie - chrońmy je”.

W zakładach karnych przygotowania do wrześniowej akcji „Sprzątanie Świata – Polska” zaczęły się znacznie wcześniej. Skazani uczestniczyli w konkursach ekologicznych, wykonywali plakaty, brali udział w spotkaniach na temat poszanowania Ziemi i naszego najbliższego środowiska. Ta wiedza była przeznaczona dla wszystkich więźniów. W akcji Sprzątanie Świata, w ciągu 3 wrześniowych dni 2 111 skazanych kobiet i mężczyzn wyszło poza mury więzień w całej Polsce, aby pomóc w sprzątaniu ulic, dworców, placów zabaw, parków krajobrazowych, lasów, jezior, rzek, cmentarzy, ścieżek rowerowych, tras turystycznych i innych pięknych, ale zaśmieconych miejsc, od morza do Tatr.

Zebrali kilka ton śmieci i odpadów komunalnych oraz od niesprawny sprzęt RTV, który został przekazany do recyklingu. Sami więźniowie podkreślali, że akcja nie zastąpi nawyków dbania o czystość w otoczeniu, jednak zwraca powszechną uwagę na konieczność troszczenia się o środowisko.

Funkcjonariusze z jednostek nawiązali współpracę z lokalnymi organizatorami akcji. Były to urzędy miast i gmin, nadleśnictwa, wydziały ochrony środowiska, przedsiębiorstwa usług komunalnych i wiele innych instytucji.

Otrzymano worki, rękawice oraz wyznaczony rejon do uprzątnięcia. Nawet tam, gdzie lokalne władze nie przystąpiły do tej akcji funkcjonariusze i skazani sami wyznaczyli teren i zajęli się sprzątaniem.

Dzięki aktywności Służby Więziennej skazani są bliżej świata ludzi wolnych, uczestniczą wraz z nimi w ważnych wydarzeniach, są przygotowani i mają świadomość znaczenia podejmowanej pracy. Ta wiedza w nich zostanie. Nie potrzeba górnolotnych słów, ponieważ, między innymi, takie działania to najskuteczniejsza resocjalizacja.