Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2011-10-05

Więźniowie na studiach dziennych!

Grupa 20 więźniów z Aresztu Śledczego w Radomiu rozpoczęła dzienne studia inżynierskie I stopnia na kierunku logistyka na Politechnice Radomskiej. W poniedziałek, 3 października odbyły się pierwsze zajęcia, które w areszcie poprowadzili wykładowcy z radomskiej uczelni.

Przez pierwsze dwa lata nauki przyjeżdżać do nich będą profesorowie z Politechniki, a przez ostatnie półtora roku osadzeni będą dowożeni na uczelnię przy ul. Maratońskiej. To ważne, bo studiujący dziennie logistykę muszą mieć zajęcia w laboratoriach.

Z prośbą o przyjęcie na studia mógł wystąpić skazany odbywający karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, którego wymiar kary pozwala ukończyć studia i który legitymuje się świadectwem dojrzałości.

Pomysł uruchomienia grupy studentów – więźniów zrodził się jesienią ubiegłego roku podczas rozmów między władzami uczelni i aresztu. Przez kilka następnych miesięcy instytucje dopracowywały szczegóły przedsięwzięcia. Ustalono m.in. szczegóły związane z rekrutacją studentów, kryteriami naboru, programem studiów czy organizacją zajęć.

26 sierpnia 2011 r. Dyrektor Aresztu Śledczego w Radomiu mjr Włodzimierz Głuch i Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Radomskiej dr hab. Inż. Tomasz Wojciech Budzynowski podpisali porozumienie dotyczące uruchomienia dla skazanych studiów inżynierskich I stopnia na kierunku logistyka (specjalność- logistyka w motoryzacji).

Jest to pierwsza tego inicjatywa w Polsce i prawdopodobnie również w Europie. Dyrekcja aresztu wyraża nadzieję, że dzięki pomysłowości i wspólnym staraniom, w przyszłości będzie można cieszyć się sukcesami grupy absolwentów logistyki, ludzi o bardzo wysokich kwalifikacjach zawodowych, którzy zdobyli je odbywając karę pozbawienia wolności.

W pierwszych wykładach wzięło udział 20 osadzonych, ale w sumie na Politechnice Radomskiej ma studiować przeszło ok 35 więźniów.

Część osadzonych odbywało do tej pory karę w Areszcie Śledczym w Radomiu, a część z nich jest przenoszona do Radomia z innych zakładów karnych, by móc studiować na Politechnice Radomskiej.

"- Studia to szansa na dobry początek do życia po tamtej stronie". "- Moje zaistnienie w normalnym społeczeństwie po wyjściu z aresztu będzie zależało od tego, co zrobię tu, w zakładzie karne." "- Studia są mocnym fundamentem do odbudowania tego świata, w którym będę mógł egzystować jako człowiek wolny" Tak wypowiadają się świeżo upieczeni studenci, nierzadko z wieloletnimi wyrokami pozbawienia wolności.

Kierownik działu penitencjarnego Aresztu Śledczego w Radomiu mjr Krzysztof Śmigiel, zwraca uwagę na celowość przedsięwzięcia - studia to wymiar edukacyjny ale i również jedna z form oddziaływań resocjalizacyjnych.

"Osadzeni chcą wracać do społeczeństwa, a jeżeli mamy ich przywrócić do życia na wolności, to przede wszystkim jako ludzi, którzy wyjdą z więzienia, będą pracować i żyć uczciwe"- powiedział mjr Krzysztof Śmigiel.